Amerikan boksu erkeklerin kadınlara karşı yarışmasına izin veriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde olimpik stil boksun güncellenen kurallarına göre cinsiyet değiştiren erkeklerin kadın sporculara karşı yarışmasına artık izin verilecek.
Amerikan boksu erkeklerin kadınlara karşı yarışmasına izin veriyor

 

Erişim tarihi: 04.01.2024

Kaynak: christianpost.com

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde olimpik stil boksun güncellenen kurallarına göre cinsiyet değiştiren erkekler artık kadın sporculara karşı yarışabilecek.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm Olimpik ve uluslararası boks müsabakalarını yöneten USA Boxing, Cuma günü yaptığı açıklamada yeni yılın başında yürürlüğe girecek güncellenmiş bir "Ulusal Kural Kitabı" yayınladığını duyurdu. 2024 kural kitabı revizyonlarını özetleyen bir belgede, kitaba "Transgender tanımı ve Transgender Politikası" eklendiği belirtildi.

USA Boxing politikası uyarınca, 18 yaşın altındaki tüm boksörler cinsiyetlerine uygun kategorilerde yarışmak zorunda. Ancak organizasyon, yetişkin trans sporcuların belirli kriterleri karşılamaları halinde kadın kategorisinde yarışmalarına izin veriyor.

İlk olarak 25 Ağustos 2022'de uygulamaya konulan "Transgender Politikası", "erkekten kadına cinsiyet değiştiren bir boksörün kadın kategorisinde yarışmaya uygun olduğu" koşulları listeliyor. Kadın olarak yarışmak isteyen trans kadınların (yani erkekten kadına cinsiyet değiştirenlerin) "cinsiyetlerinin kadın olduğunu beyan etmiş ve cinsiyet değiştirme ameliyatını tamamlamış" olması ve "ameliyattan sonra en az dört yıl boyunca üç ayda bir hormon testi yaptırması ve USA Boxing belgelerine uygun hormon seviyelerine sahip olması" gerekiyor.

Erkeklerin normalde testosteron seviyelerinin litrede en az 10 nanomol, kadınların ise tipik olarak litrede 3,1 nanomolden az olduğuna dikkat çeken USA Boxing, kadın olarak yarışmak isteyen trans sporcuların, kadın kategorisinde yarışmaya başlamadan önce en az dört yıl boyunca testosteron seviyelerinin litrede 5 nanomolden az olmasını şart koşuyor. Trans sporcuların litre başına 5 nanomol testosteron seviyesini korumaya devam etmesi ve düzenli olarak teste tabi tutulması gerekiyor.

Politikada "Uygunsuzluk durumunda sporcunun kadın müsabakalarına katılma hakkı 12 ay süreyle askıya alınacaktır. Daha sonra testosteron seviyelerinin yeniden test edilmesi gerekecektir" deniyor. 

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirenlerin (yani trans erkeklerin) sporda erkeklere karşı yarışması fikri fazla ilgi görmese de, USA Boxing'in politikası bu konuya da ayrıca değiniyor. Trans kadınlarınki ile neredeyse aynı olan kurallar, trans erkeklerin erkekler kategorisinde yarışmaya başlamadan önce en az dört yıl boyunca litre başına en az 10 nanomol testosteron seviyesini korumalarını gerektiriyor.

USA Boxing, "Bu politikanın amacı tüm boksörler için güvenlik ve adalet sağlamaktır," diye belirtiyor.

Transseksüel
Amerikan boksu erkekten kadına cinsiyet değiştiren transseksüellerin kadınlara karşı yarışmasına izin veriyor.

Kendini trans olarak adlandıran erkek sporcuların kadın sporlarında yarışmasına izin veren politikaların en önde eleştirmenlerinden biri olarak ortaya çıkan eski bir kadın yüzücü olan Riley Gaines ise kuruluşun analizine şiddetle karşı çıktı. Gaines, X'te (eski adıyla Twitter) yayınladığı bir yazıda USA Boxing politikasını "çok kaygan bir zemin" olarak tanımladı ve kınadı. "Erkeklerin kadınları dövdükleri için YÜCELTİLECEKLERİNİ" öngören Gaines, "sadece yüceltilmekle kalmayacaklar, bu tür eylemler için 'cesur' da sayılacaklar" dedi.

Trans kadınların kadın sporlarında yarışmasına izin verilmesine yönelik muhalefet, erkekler ve kadınlar arasındaki biyolojik farklılıkların erkeklere sporda kadınlara göre fizyolojik bir avantaj sağladığı yönündeki endişelerden kaynaklanmaktadır.

Geçtiğimiz Ocak ayında Dünya Boks Konseyi, "güvenlik ve kapsayıcılığı" sağlamak amacıyla trans dövüşçüler için yeni bir kategori açmayı planladığını açıkladı. Ağustos 2022'de WBC, boks maçlarının yalnızca "eşit iki rakip arasında" gerçekleşmesi gerektiğini belirten bir kılavuz yayınladı.

WBC Başkanı Mauricio Sulaiman o dönemde The Telegraph'a verdiği demeçte, "Boksta bir erkeğin bir kadınla dövüşmesi, cinsiyet değişikliği ne olursa olsun asla kabul edilmemelidir. Kadından erkeğe ya da erkekten kadına transseksüel değişimine, doğuştan farklı bir cinsiyetle dövüşmek için asla izin verilmeyecektir" dedi.

Sporcuların esas cinsiyetlerine uygun olarak yarışmalarını gerektiren bir politika uygulayan USA Powerlifting, erkekleri sporda kadınlara karşı üstün kılan faktörler olarak "fazla vücut ve kas kütlesi, kemik yoğunluğu, kemik yapısı ve bağ dokusuna" işaret ediyor.

2020'de British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan bir çalışma, trans kadınların iki yıllık hormon kullanımından sonra bile atletizmdeki fiziksel avantajlarını koruduklarını ortaya koydu. Trans kadınların kadın spor müsabakalarını kazandıkları örnekler de onlarca eyaleti ve spor kuruluşunu, kadın sporcuları koruduğunu söyledikleri politikaları yürürlüğe koymaya teşvik etti.

Geçtiğimiz iki yıl içinde 24 eyalet, sporcuların beyan ettikleri cinsiyetlerinin aksine fıtri cinsiyetlerine uygun spor takımlarında mücadele etmelerini gerektiren yasa veya yönetmelikleri yürürlüğe koydu: Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Florida, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Kuzey Carolina, Kuzey Dakota, Oklahoma, Güney Carolina, Güney Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Batı Virginia ve Wyoming.