Amerika’da kadın koşucular, birincilik elde eden trans koşucuyu sessiz ama çarpıcı bir şekilde protesto etti

Washington Eyalet Şampiyonasındaki bir grup kadın koşucu, kadınlar 400 metre koşusunda bir transseksüel atlet tarafından yenilince elleri arkalarında durarak durumu sessizce protesto etti.
Amerika’da kadın koşucular, birincilik elde eden trans koşucuyu sessiz ama çarpıcı bir şekilde protesto etti


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 27.05.2024

Washington Eyalet Şampiyonasındaki bir grup kadın koşucu, kadınlar 400 metre koşusunda esas cinsiyeti erkek olan transseksüel bir genç atlet tarafından yenildikten sonra elleri arkalarında durarak durumu sessizce protesto ettiler. Washington Spokane’deki East Valley okul bölgesinden 16 yaşındaki trans lise koşucusu Veronica Garcia, 55.75'lik derecesiyle kadın koşucunun tam bir saniye önünde yarışı tamamladı.

Katılımcılar bitiş çizgisini geçerken tezahürat yapılsa da, on birinci sınıf öğrencisi Garcia podyuma çıktığında Tacoma'daki WIAA Eyalet Şampiyonası Yarışmasında yuhalama ve itiraz sesleri açıkça duyuluyordu. Garcia'nın yarış arkadaşları yarışı bitiren diğer kızları alkışlarken, trans koşucu madalyasını almak üzere birincilik kürsüsüne çıktığında, yaşları 16 ila 18 arasında değişen diğer kızlar sonucu protesto etmek için ellerini arkada kavuşturarak sessizce durdular.

Yarışta ikinci gelen West Valley okul bölgesinden Lauren Matthew, Garcia'ya yetişecek güce sahip değildi ve 56.75'lik derecesiyle onun tam bir saniye gerisinde kaldı. Esasen bir erkek olan Garcia, eşdeğer erkek yarışında koşuyor olsaydı 16. sırayı bile elde edemezdi. Erkek yarışında en yavaş erkek, 53.12'de bitirerek Garcia'nın zamanından 2,5 saniyeden fazla fark attı. 

Sunucu ikinci olan Matthew'un ismini anons ettiğinde tüm kızlar stadyumda toplandı ve onun saygın ikinciliği için alkış tutup tezahürat yaptı. Ancak birincilik Garcia'ya verildiğinde stadyumda anlamlı bir sessizlik oldu. Trans yarışmacının koşucu arkadaşları podyumda elleri arkalarında tam bir sessizlik içinde durdular.

Açıkça bir onaylamama işareti olarak, kalabalıkta derin bir sessizlik vardı.

Trans koşucu
Kadın koşucular, kadınlar 400 metre koşusunda birinci sıraya yerleşen trans koşucu Veronica Garcia'yı protesto etti

Bu sözde galibiyet, erkek takımındaki performansına göre çok daha iyi bir performans sergilediği görülen trans oyuncunun kadın kategorisinde aldığı ilk galibiyet değil. Trans oyuncu geçen ay katıldığı bir kros koşusunun ardından Washington Eyaleti 2A Şampiyonasında 152 kız arasında 13. sırada yer almıştı. Ancak geçen yıl Garcia, sonbaharda düzenlenen bölgesel şampiyonada erkekler kategorisinde yarışmış ve 5000 metrede 172 kişi arasında ancak 164. olabilmişti.

Washington eyaletindeki devlet okulları, beden eğitimi ve atletizme katılan tüm öğrencilerin, cinsiyet değiştirme sürecinde olduklarına dair bir kanıt sunmalarına gerek kalmadan tercih ettikleri cinsiyete karşılık gelen kategoride yer alabileceklerini belirtiyor.

Öte yandan Garcia'nın sözde galibiyetini takiben, trans sporcuların kadın sporlarında yarışmasına karşı kampanya yürüten eski bir yüzücü olan Riley Gaines sosyal medyada yarışın videosunu yayınladı. Gaines: “Şuna bakar mısınız... asla gerçekleşmeyecek bir şey tekrar gerçekleşti. Veronica Garcia (Donovan Brown) az önce kızlar 400 metrede Washington Eyalet Şampiyonluğunu tam bir üstünlükle kazandı. Geçtiğimiz hafta Washington ve Oregon’da her iki eyaletin en hızlı ‘kadını’ bir erkek oldu.” diye yazdı.

Gaines, 2022 yılında düzenlenen bir yüzme yarışında transseksüel yüzücü Lia Thomas ile beşinci olduktan sonra trans karşıtı bir aktivist haline geldi. Ancak Thomas'a kupa Gaines'in üzerinde verildi. Kentucky'li kadın yüzücü, Perşembe günü Amerikan Kolej Sporları Birliği (NCAA) aleyhine dava açan bir düzine üniversite sporcusuyla güçlerini birleştirdi ve NCAA’yı Thomas'ın yarışmada yarışmasına izin vererek eğitimde cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla ilk kez 1972 yılında yürürlüğe giren federal yasa Title IX’i ihlal etmekle suçladı.