Amerika'da bir lisede erkek tuvaletine yerleştirilen tampon otomatı öğrenciler ve veliler arasında tepkiye yol açtı

Amerika’nın Connecticut eyaletine bağlı Brookfield Lisesi'nde erkek tuvaletine yerleştirilen bir tampon otomatı, sadece 22 dakika içinde erkek öğrenciler arasında bir isyana yol açtı.
Amerika'da bir lisede erkek tuvaletine yerleştirilen tampon otomatı öğrenciler ve veliler arasında tepkiye yol açtı

Kaynak: dailysignal.com
Erişim Tarihi: 02.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 01.02.2024

Amerika’nın Connecticut eyaletine bağlı Brookfield Lisesi'nde geçtiğimiz hafta erkek tuvaletine yerleştirilen bir tampon otomatı, sadece 22 dakika sonra erkek öğrenciler arasında bir isyana yol açtı. 

CT Insider'ın aktardığı habere göre, okul müdürü Marc Balanda, 24 Ocak'ta öğrencilere ve ailelerine gönderdiği bir e-postada, tampon otomatının sadece 20 dakika içinde tahrip edildiğini belirtti.

Balanda, "[Ana ofisin] yakınındaki erkek tuvaletine regl ürünleri içeren bir otomat yerleştirildi. Kurulum 9:30'da tamamlandı. Saat 9:52'de tamponlar yerdeydi, yeni kurulan otomat duvar ankrajlarıyla birlikte duvardan sökülmüştü ve otomat tahrip olmuştu," ifadelerini kullandı. 

Trans erkek
"Trans erkekler" için erkek tuvaletine yerleştirilen tampon otomatı öğrenciler ve veliler arasında tepkiye yol açtı.

Otomatın, 2022 yılında geçen ve bu yıl 1 Eylül'de yürürlüğe girecek olan yasaya uygun olarak yerleştirildiği iddia edildi. Bu yasa, tüm okulların kadın tuvaletlerine ve en az bir erkek tuvaletine regl hijyen ürünleri içeren bir otomat koymasını zorunlu kılıyor. Ancak hem öğrenciler hem de veliler, okulun bu yeni düzenlemesine tepkiyle karşılık veriyor.

Tasarıyı destekleyen bazı kişiler, kadın kelimesi yerine "regl görenler" şeklinde ifade ettikleri trans erkeklerin, yani biyolojik cinsiyeti kadın olan ancak transseksüel olduklarını iddia ettikleri için erkek gibi yaşan kişilerin adet dönemlerinde erkekler tuvaletini kullanırken regl ürünlerine erişimi olması gerektiğini savunuyor. Transların biyolojik cinsiyetleri yerine karşı cinsiyete ait tuvaletleri kullanması konusunda ise hararetli tartışmalar devam ediyor. Özellikle kız öğrencilerin trans öğrenciler tarafından taciz edildiği ve hatta tecavüze uğradığına dair haberler çoğaldıkça, ebeveynlerin konuyla ilgili endişeleri giderek artıyor.