Almanya’da trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek, kadınlar bölgesel futbol ligine katılan ilk erkek oldu

Almanya'da trans kadın olduğunu öne süren bir adam, Bavyera Futbol Federasyonu (BFA) tarafından bir kadın futbol liginde oynaması onaylanan ilk kişi oldu.
Almanya’da trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek, kadınlar bölgesel futbol ligine katılan ilk erkek oldu


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 08.04.2024

Almanya'da trans kadın olduğunu öne süren bir adam, Bavyera Futbol Federasyonu (BFA) tarafından bir kadın futbol liginde oynaması onaylanan ilk kişi oldu. 25 yaşındaki Laura Hannah Holstein, Effeltrich/Hetzles Futbol Sendikasına katıldıktan sonra Main-Post gazetesinde övgü dolu bir yazıya konu oldu.

Yazıya göre, Erlangen-Nürnberg Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan Holstein'a, Münih BFA merkezinin politika müdürü Grit Labahn'ın şahsen kefil olmasının ardından kadın futbol ligine katılım hakkı verildi.

Labahn: "Farklı, nonbinary (ikili cinsiyeti reddeden) olan ve futbol oynamak isteyen insanlara ‘Şanssızsınız’ diyemem" dedi. Alman futbolunda sadece erkek ve kadın kategorileri olmasına rağmen, BFA'nın "duruma göre" dahil etme politikası bulunuyor, bu yüzden Labahn, trans oyuncunun kadınlar ligine katılma hakkı için tartışmak zorunda kaldığını açıkladı. Labahn, trans oyuncunun vücudunda bulunan testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) kendisini diğer kadınlarla birlikte yarışamayacak kadar güçlü kıldığı gerekçesiyle kulüpten ayrılmaya karar vermesinin ardından kulüpte bir boşluk oluştuğunu söyledi. Labahn daha sonra östrojen (kadınlık hormonu) kullanımının trans oyuncu Holstein'ın kas kütlesini kaybetmesine neden olacağını ve rekabet avantajını elinden alacağını iddia ederek bu durumu tersine çevirdi.

Labahn daha sonra Güney Afrikalı koşucu Caster Semenya ve Yeni Zelandalı halterci Laurel Hubbard vakalarını kullanarak ek bilgiler derledi. Holstein'ın kadınlarla rekabet etmesine izin vermenin gelecekteki vakalar için kullanabilecekleri bir tür "plan" yarattığını heyecanla belirten Labahn: "Hormon seviyeleri aracılığıyla vaka bazında bir kararı gerekçelendirebileceğimizi açıkça gördüm" dedi. "Düşmanlıklar baş gösterse bile kararımızı kesinlikle gözden geçirmeyeceğiz. Tam tersine, ben sadece transları halka açılmaya ve futbol oynamaya cesaret etmeleri için cesaretlendiririm" dedi.

Holstein'ın 2015 yılında Danimarkalı Kız isimli filmi izledikten sonra kendini kadın olarak görmeye başladığı bildirildi. Film, 1931 yılında vücudunun kendisine yerleştirilen rahmi reddetmesinin ardından yaşadığı komplikasyonlar nedeniyle ölen trans Lili Elbe'nin yaşam öyküsüne dayanıyor. Holstein filmi izledikten sonra "içsel olarak son derece etkilendim. İçimde gerçekten ne hissettiğimi sorguladım." dedi. Daha sonra kendi içindeki sözde "kadını keşfettiğini" söyledi. 2020 yılında  Holstein, karşı cinsiyet hormonlarına ve lazer epilasyona başladı. Bu yılın Eylül ayında ise yasal cinsiyetini "kadın" olarak değiştirmeye hazırlanıyor.

Trans kadın
Trans kadın olduğunu iddia eden Laura Hannah Holstein, Almanya'da kadınlar bölgesel futbol ligine katılan ilk erkek oldu.

Main-Post gazetesi tarafından hazırlanan profilinde Holstein "ilk bakışta dikkat çekmeyecek kadar erkeksi" olarak tanımlanıyor ve yazar bunu "geniş alnına" bağlıyor. Yazar ayrıca Holstein'ın "[formasının] altından hafifçe çıkan göğüslerinden" de bahsediyor. Holstein ise görünüşünü umursamıyor ve: “Bunu anlamanın nesi bu kadar zor: Ben sadece farklı görünen bir kadınım. Neden kendimi aşırı kadınsı göstereyim ki?" diye soruyor. 

Holstein, Ağustos sezonuna kadar resmi olarak rakip kadın takımlarına karşı oynayamayacak olsa da, antrenmanlara katılmaya başladı ve Effeltrich/Hetzles Futbol Sendikasındaki kadın ve genç kızlarla kadın soyunma odasını paylaşıyor. Ancak burada bazı oyuncular reşit olmadığı için, Holstein'ın duş zamanlarında cinsel organını teşhir etmesiyle ilgili endişeler dile getirildi - koç Holstein'a bir duş programı sağlayarak bu sorunu çözmeye çalıştı.

Antrenör Christian Wagner de diğer oyunculardan ya da seyircilerden gelebilecek "transfobik" açıklamalara karşı önlem aldı ve Holstein'a karşı ayrımcılık yapan herkesin derhal sahadan men edileceğini söyledi. Wagner ayrıca Holstein'ın bir kaleci olarak takımın yararına olacak bazı "anatomik avantajları" olduğunu kabul etti ve: "Eğer bir kadın olsaydım, Laura'ya karşı oynamak istemezdim!" diyerek bu durumla övündü. 

Trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın futboluna katılmasıyla ilgili endişeler son iki yıl içinde kadın hakları savunucuları tarafından gündeme getirilmiş ve erkeklere karşı mücadele ederken sakatlanan çok sayıda kadın vakası ortaya çıkmıştır.

Daha önce Reduxx haber sitesi tarafından bildirildiği üzere, beş erkekten oluşan bir takımın kadınlar ligini domine etmeye başlamasının ardından 24 kadın oyuncu kısa bir süre önce Avustralya'daki futbol liginden çekildi. Bazı kadın sporcular da erkeklere karşı mücadele ederken ciddi şekilde sakatlandı. Bunlardan biri de bir erkek oyuncu tarafından düşürüldükten sonra bacağı iki yerden kırılan bir kadındı. 2022 yılında İrlanda'da "LGBT Kapsayıcı" bir futbol takımı, Junior J Shield Finalinde kadın rakiplerini yendi ve birçok kişi galibiyet farkını yetişkin bir erkeğin katılımına atfederek benzer eleştirilerde bulundu. 39 yaşındaki Giulia Valentino, daha sonra LGBT Spor Ödülünü kazandı.