Kadın sporcuları yaralayan transseksüel YouTuber, Avustralya kadın futbol takımındaki beş erkek oyuncu arasında yer alıyor

Daha önce başka bir kadın takımında oynarken kadınları ciddi şekilde yaralamakla suçlanan Riley Dennis isimli trans sporcu, şu anda bölgede kadın futbolunu domine eden The Flying Bats takımında oynuyor.
Kadın sporcuları yaralayan transseksüel YouTuber, Avustralya kadın futbol takımındaki beş erkek oyuncu arasında yer alıyor


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 01.04.2024

Reduxx haber sitesi, trans aktivist YouTuber'ın şu anda Avustralya'nın Kuzey Batı Sidney kentindeki bir kadın futbol takımında yer alan beş trans erkekten biri olduğunu doğruluyor. Daha önce başka bir kadın takımında oynarken kadınları ciddi şekilde yaralamakla suçlanan Riley Dennis isimli trans sporcu, şu anda bölgede kadın futbolunu domine eden The Flying Bats takımında oynuyor.

Flying Bats Futbol Kulübü 24 Mart'ta Macquarie Dragons'a karşı 4-0'lık bir galibiyet elde etti. Beş trans oyuncu arasında en çok gol atan ise geçen yıl bir maç sırasında iki kadın oyuncuyu yaralayan bir trans aktivist oldu. Esas cinsiyeti erkek olan trans oyuncuları oynatan takım, Kadınlar Premier Ligi maçlarında oynadıkları her maçı 10-0 kazandıkları bir sezonun ardından, Kuzey Batı Sidney Ligi sezon öncesi Beryl Ackroyd Kupasını kazanarak 1.000 dolar ödül kazandı.

Trans oyuncu
Riley Dennis isimli trans sporcu, daha önce de kadın takımlarında oynadığı sırada iki kadın oyuncunun yaralanmasına yol açmıştı.

21 Mayıs 2023'te Inter Lions ve St George futbol kulüpleri arasında oynanan bir maç sırasında Dennis, kendisinden daha küçük olan kadın rakibini, ikisi birlikte topu kovalarken agresif bir müdahale ile metal çitlere doğru fırlatmıştı. Maçın görüntülerinde transseksüel oyuncunun olay sonrasında rahatça uzaklaşırken kadın oyuncunun kıpırdamadan yan yattığı görülüyordu. Bir ay önce ise Dennis'in başka bir kadın oyuncuyu sakatladığı ve bu oyuncunun sakatlığı nedeniyle hastaneye başvurmak zorunda kaldığı bildirildi. 

Kadın ve erkek olarak yalnızca iki cinsiyetin varlığını savunan Binary Avustralya sözcüsü Kirralie Smith tarafından bir mektup yazma kampanyası başlatılarak, ilgili kişiler Yeni Güney Galler Futbol Kuruluşu (NSW ) ile iletişime geçmeye teşvik edildi ve daha sonra 12.000'den fazla başvuru alındığı bildirildi. Kadın sporcuların maruz kaldığı sakatlıklara dikkat çekmedeki rolü nedeniyle Smith, polis tarafından ziyaret edildi ve hakkında aynı yıl 30 Mart’ta trans oyuncu Dennis ile görüşmesini ve ona yaklaşmasını yasaklayan bir Şiddeti Önleme Emri verildi. Bu yasak Eylül ayında yetkililer tarafından geri çekildi.

Reduxx tarafından görülen ve "taban futbolunu yükseltmek için" oluşturulan Dribl uygulaması aracılığıyla elde edilen bilgilere göre, şu anda Dennis'in kişisel bilgileri "Riley Riley" olarak değiştirildi ve tüm takım üyeleri arasında profilinde fotoğrafı olmayan tek kişi.

Trans sporcu
Trans sporcu Riley Dennis'in takımın sitesinde yer alan kişisel bilgileri değiştirildi ve fotoğrafı kaldırıldı.

Geçen yıl da benzer bir örtbas olayı yaşanmıştı. Sakatlıklarla ilgili tartışmaların ardından, Football NSW, Dennis'i web sitesinden sildi ve adını "Inter Oyuncusu" olarak değiştirdi. Konuya yakın olan ve ismini vermek istemeyen bir kaynak Reduxx'a Dennis'in geçen yılki tartışmaların ardından Inter Lions takımından ayrıldığını açıkladı. Kaynak, Dennis'in daha sonra başka takımlar için en az üç başvuruda bulunduğunu ancak bunların kabul edilmediğini belirtti. Ancak Flying Bats, trans oyuncunun takıma katılmak için yaptığı başvuruyu onayladı. Futbol kulübünün resmi internet sitesinde 1985 yılında kurulan kulübün "dünyanın en büyük LGBT kadın ve non-binary (iki cinsiyeti reddeden) futbol kulübü" olduğu belirtiliyor. Reduxx'un güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Flying Bats’de oynayan diğer dört erkek ise Raili Haagensen, Josephine Massingham, Mattie Noble ve Lian Sinclair. 

Flying Bats'in kadın takımına erkek oyuncuları dahil etme kararı nedeniyle elde ettiği ezici zafere tepki olarak, kendilerine rakip olan diğer altı futbol kulübü 17 Mart'ta gayri resmi bir toplantı düzenledi. Yeni Güney Galler Parlamento Üyesi John Ruddick'e göre, toplantının amacı herhangi bir takımın Flying Bats’e karşı kazanmasının ne kadar mantıksız hale geldiğine dair endişelerini ve fiziksel güvenlik kaygılarını tartışmaktı. Önerilen çözümler arasında Flying Bats’e karşı yapılması planlanan maçların boykot edilmesi de vardı. Kuzeybatı Sidney Futbol Federasyonu bu görüşmeden haberdar oldu ve resmi bir toplantı planladı. Kuzeybatı Sidney Futbol CEO'su Matthew Geracitano tarafından kulüp başkanlarına bir e-posta gönderilerek 20 Mart akşamı yapılacak toplantıya katılmaları istendi.

Football NSW CEO'su John Tsatsimas'ın da katıldığı toplantıda katılımcılara, Flying Bats'e karşı maçlardan çekilerek katılımı boykot etme kararının disiplin cezası ile sonuçlanacağı söylendi. Yönetim Kurulu Başkanı Chris Salmon: "Takımlar tarafından belirli bir rakibe karşı maçların kaybedilmesi için ortak bir çaba gösterilirse, bu bir ayrımcılık eylemi olarak görülecektir" dedi.

Futbol kulübü başkanlarına gönderilen e-postada ayrıca e-Güvenlik Komisyonu tarafından hazırlanan "Çevrimiçi Nefret Söylemi" başlıklı bir paket de yer alıyordu. Ekte: "Ciddi derecede zararlı materyal yayınlamaktan sorumlu kişiler paylaşımı kaldırma bildirimine uymazsa, faillere karşı sivil cezalar veya para cezaları talep edebiliriz (111.000 dolara kadar)." ifadelerine yer verilmişti. e-Güvenlik Komisyonu, internette yapılan ve "ayrımcılık" olarak değerlendirdiği açıklamaları defalarca hedef almıştır. Dennis'i kadın oyuncuların çok sayıda yaralanmasından sorumlu kişi olarak tanımladığı için Avustralya hükümeti Reduxx haber sitesiyle de temasa geçmiş ve söz konusu haberin silinmesi tavsiye edilmiştir.