Washington Kadın Hapishanesinde bir kadın mahkum, trans kimlikli bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı

Washington Kadınlar için Islah Merkezinde bulunan bir kadın mahkum, kadın hapishanesine nakledilen şiddet eğilimli transseksüel bir cinsel suçlu tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı.
Washington Kadın Hapishanesinde bir kadın mahkum, trans kimlikli bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 29.03.2024

Washington Kadınlar için Islah Merkezinde (WCCW) bulunan bir kadın mahkum, 2021 yılında kadın hapishanesine nakledilen şiddet eğilimli transseksüel bir cinsel suçlu tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı. Bu makalenin amaçları doğrultusunda kadın mahkum, mahremiyeti korumak ve kurumsal tepkilere maruz kalmasını önlemek adına "Mary" olarak anılacaktır.

Reduxx haber sitesi, Mary'nin ifadesini, kurum içinden bir kaynağa ilettiği mektuplar aracılığıyla aldı ve bu kaynak da Mary adına bilgileri kurum dışına aktardı. Mary, olayın 2022 yılının Nisan ayında Christopher Williams adlı transseksüel bir mahkumun kendi hücresine taşınmak istemesi üzerine meydana geldiğini söyledi. Williams daha önce erkeklerin kaldığı bir tesiste cezasını çekmekteydi ve cinsel suçlar ile şiddet içeren saldırılarla dolu bir suç geçmişi vardı.

Mary: "Christopher benim odama geçip geçemeyeceğini sordu çünkü şu anki oda arkadaşının ona zorbalık yaptığını söyledi. Onun transseksüel olmasıyla ilgili bir sorunum yoktu. Ama sonra 'kanla dolduğunda acıyor' gibi garip yorumlar yaptı, sanki ereksiyon olduğunu bilmemi istiyordu." dedi.

Mary, Williams'ın kendisine karşı neredeyse sürekli hale gelen cinsel tonlu davranışlarından giderek daha fazla rahatsız olduğunu söyledi. Bir noktada Williams, Mary'nin kendisine ilgi göstermemesine sinirlendi ve cinsel şiddet tehditleri savurmaya başladı.

"Bana 'Neden [penisimi] istemediğini anlamıyorum. Herkes istiyor' dedi. Sonra beni banyoya kadar takip etmeye başladı. Bir keresinde bana 'Bil diye söylüyorum, seni istediğim yere götürebilirim' dedi." Mary, endişelerini personele ilettiğini ancak görmezden gelindiğini söyledi.

Mary'ye huzursuz gecelerine yardımcı olması için uyku ilacı reçete edildikten sonra ise durum daha da kötüye gitti. Mary, ilaçlarını aldıktan sonra Williams'ın geceleri yatağının yanında oturmaya başladığını fark etti. Bir gece Mary, hücre kapısına vuran ve Williams'ın neden yatağının yanında oturduğunu öğrenmek isteyen bir memurun sesiyle uyanmıştı. Mary, memurun büyük olasılıkla Williams'ın viziteleri sırasında kendisine dokunduğunu gördüğünü tahmin ediyor.

Mary: "[İlaçlarım] nedeniyle bana kaç kez dokunduğundan emin değilim. Ama bir gün vardiyadan hücreme döndüğümde elinde iki dildo vardı ve bunları üzerinde kullanmamı istedi. Ben reddettim. O gece bana dokunmasıyla uyandım." dedi. Kadın mahkum hemen ıslahevi personeline gittiğini ve olanları anlattığını söyledi. Bunun üzerinde hücrede bir arama yapılmış ve seks oyuncakları bulunmuştu. Mary daha sonra bir Cezaevi Tecavüzünü Önleme Yasası (PREA) raporu hazırlamış ve bu raporun doğrulandığı tespit edilmişti. Williams tecride alınmış ve sonunda Mary'nin hücresinden çıkarılmıştı.

"Ekim ya da Kasım ayında [2022], ikimiz de sağlık kliniğinin bekleme odasındaydık ve bana ters ters bakıyordu. Sonra tek çıkış yolunu kapattı ve sanki gözümü korkutmaya çalışıyormuş gibi bana baktı." Mary, tesisin olayı gizli tutmak istiyor gibi göründüğünü de belirtti. "Bu konuda garip davrandılar... sanki gizli tutmak istiyorlarmış gibi, ama [PREA] kurulmuştu."

Transseksüel
Washington Kadın Hapishanesinde bir kadın mahkum, transseksüel mahkum Christopher Williams tarafından cinsel saldırıya uğradı

Yasal adını ve cinsiyetini değiştirmemiş olan Williams'ın Islah Merkezine, tesisin 2021'de trans olduğunu iddia eden erkekleri kadınlar bölümüne taşımasıyla aynı dönemde transfer edildiği bildiriliyor. Williams, Islah Merkezine nakledilmeden önce ise Washington Aberdeen'deki Stafford Creek Islah Merkezinde başka bir mahkuma saldırdığı için aldığı cezayı çekiyordu. Daha önce Reduxx tarafından bildirildiği üzere Williams, 2012 yılında Christopher Barrett isimli bir adama vahşice saldırdıktan sonra, çocuk cinsel suçlusu olarak kayıt yaptırmadığı için aldığı cezayı çekerken yeniden suçlanmıştı.

Görevli memur, Williams'ın hücre arkadaşları tarafından arbedeyi duyduktan sonra arandığını yazmıştı. Barrett kanlar içinde ve kafasında bir kesik ile bulunmuş ve Williams saldırıyı hemen kabul ederek şunları söylemişti: "Ben yaptım. Benim, ben." Williams, Barrett'a görünürde herhangi bir tahrik olmaksızın yumruk ve dirsekleriyle defalarca vurduğunu, Barrett "ölüm çığlığı" attığında ise durduğunu itiraf etmişti.

Islah Merkezinden Reduxx'a konuşan bir kaynak ise, Islah Departmanının (DOC) trans olduğunu öne süren erkek mahkumların kadınlarla birlikte barındırılmasıyla ilgili sorunları büyük ölçüde inkar ettiğini söyledi.

Söz konusu kaynak: "Bunu tarihi ve başarılı bir düzenleme olarak sunuyorlar. Siparişe açmak istedikleri bazı yeni sütyenlerin denemesini yaptılar ve kadınlar kadar çok sayıda trans mahkumu da seçtiler. Trans nüfusa yardımcı olmak için bir ton pahalı personel işe aldılar ve onlar için özel bir oryantasyon paketi oluşturdular. Bazı zorluklar yaşandığını ima ediyorlar ama çoğunlukla bunu bir başarı olarak sunuyorlar. Personel ve mahkumlar ise bunun korkunç bir şey olduğu konusunda hemfikir." ifadelerini kullandı.

Kaynak daha önce Reduxx'a tesiste şu anda yaklaşık bir düzine erkek mahkum bulunduğunu bildirmişti. İncelenmek üzere verilen 11 isimden 9'u ise kadınlara ya da çocuklara karşı işlenen suçlardan hüküm giymişti. Kaynak, bunun sorunun boyutunu ortaya koyduğunu belirterek: "Bu olaylar WCCW'deki kadınlara önemli olmadıklarını ve güvenliklerinin trans mahkumları mutlu etmek kadar önemli olmadığını gösteriyor" dedi. "DOC, Engelli Hakları Washington gibi sürekli dava açmakla tehdit eden gruplardan açıkça korkuyor. Bu arada trans mahkumlar da DOC'u aptal yerine koyuyor." diye ekledi.

Kaynak şöyle devam etti: "WCCW'deki kadınlar ve personel sessizce karşı koymak için ellerinden geleni yapıyor ancak sürekli misilleme korkusu yaşıyorlar. Mevcut barınma politikası ve uygulamaları, bireylerin hücre arkadaşlarını seçmelerine izin veriyor. Bu nedenle trans olanlar genellikle daha savunmasız kadınlarla arkadaş olup onları hücre arkadaşı olarak seçiyor ve onları istismar ederek aile içi şiddet ve kontrol dolu ilişkilere giriyorlar."

Bu tür bir istismar vakası, 12 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzü de içeren bir suç geçmişine sahip erkek mahkum Prenses Zoe Andromeda Love tarafından gerçekleştirilmişti. Love, 2021 yılında WCCW'ye nakledilmişti ve burada tahliye edilmeden hemen önce gelişimsel engeli bulunan bir kadın mahkuma cinsel saldırıda bulunduğu bildirilmişti. WCCW'deki eski bir ceza infaz memuruna göre, olayla ilgili dosyaların çoğu sistemden “silinmiştir".

Reduxx, kadınları trans olduğunu iddia eden erkek mahkumlardan korumak için alınan önlemler hakkında daha fazla bilgi almak için Washington Ceza İnfaz Kurumu'na ulaştı. Medya İlişkileri Müdürü tarafından yapılan açıklamada, DOC "hapsedilen nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) ve transseksüellerin karşılaştıkları benzersiz zorlukları kabul ederek kapsayıcılık ve temsilin önemini güçlü bir şekilde vurgulamaktadır. DOC suç iddialarını ciddiye alır ve DOC'de hapsedilen ve suç işlediğinden şüphelenilen herkes, nerede tutulduklarına veya cinsiyetlerine bakılmaksızın aynı yasalara ve soruşturmalara tabidir." denildi.