Üç ebeveynli doğum belgesi arayan eşcinsel erkekler, diğer eşcinseller de çocuk sahibi olabilsin diye iş kurdu

Evlat edindikleri iki yaşındaki bir kız çocuğu ve taşıyıcı anneden doğan altı aylık erkek çocuğu için 'baba' olarak üç yönlü eşit yasal tanınma hakkı arayan üç eşcinsel erkek, diğer eşcinsellerin annesiz bebek sahibi olmalarına yardımcı olmak üzere bir iş kurmaya karar verdi.
Üç ebeveynli doğum belgesi arayan eşcinsel erkekler, diğer eşcinseller de çocuk sahibi olabilsin diye iş kurdu


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 31.05.2024

Evlat edindikleri iki yaşındaki bir kız çocuğu ve taşıyıcı anneden doğan altı aylık erkek çocuğu için "baba" olarak üç yönlü eşit yasal tanınma hakkı arayan üç eşcinsel erkek, diğer eşcinsellerin annesiz bebek sahibi olmalarına yardımcı olmak üzere bir arayış içinde olduklarını söylüyor. Yaşları 38, 38 ve 36 olan üç erkek, ilk kez bir yıl önce, evlat edindikleri kız çocuğunun doğum belgesinde her üçünün de adının ebeveyn olarak geçmesi için uğraşırken bu konudaki ikinci vaka olarak Amerika’da haberlere çıktılar.

Kısa bir süre önce de erkeklerden birinin spermi, anonim bir donörün yumurtası ve bir taşıyıcı anne aracılığıyla dünyaya gelen erkek çocuğunun doğum haberini sosyal medya videosuyla duyurdular. Erkeklerden ikisi şu anda her iki çocuğun da yasal ebeveyni. Independent’ın haberine göre, üç adam hayatlarını Instagram'da paylaştıktan sonra, diğer "üçlü eşcinseller" de ilişki tavsiyeleri ve üçlü olarak nasıl “aile” kuracaklarına dair ipuçları için onlarla iletişime geçti.

Mitch adındaki erkeklerden biri haber sitesine: "Taşıyıcı annelik konusunda bize ulaşan çok sayıda arkadaşımız ve daha önce hiç tanışmadığımız insanlar var. Bu yüzden bizim gibi iyi bir deneyim yaşayabilmeleri için insanları yönlendirebileceğimiz bir taşıyıcı annelik ve evlat edinme danışmanlığı başlatacağız." dedi.

Üç kişiden bir diğeri olan Ben ise şunları söyledi: "Bence bu bizim için yeni bir yaşam ve aile kurma yolu oldu, bu yüzden eminim ki bu yolu seçecek ya da (doğum belgesine eklenmekle) ilgilenecek çok daha fazla insan vardır. Umarım diğer insanların da bunu yapabilmeleri için bir yol oluşturabiliriz."

Taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olmak isteyen adamlar, önce Cancun'daki bir ajansla çalıştı ancak daha sonra Mexico City'deki başka bir ajansa geçti. Independent'a göre, "Sperm ve embriyolar Cancun'dan Mexico City'ye uçuruldu, bir yumurta donörü seçmek zorunda kaldılar ve yeni embriyolar yaratıldı."

Eşcinsel
Üç ebeveynli doğum belgesi arayan eşcinsel erkekler, diğer eşcinseller de çocuk sahibi olabilsin diye iş kurdu.

Adamlar, taşıyıcı annelik yoluyla bir çocuk sahibi daha olmak istiyor. Halen embriyo olarak var olan diğer çocukların akıbeti hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadı.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin Obergefell kararının 2015 yılında tüm ülkede eşcinsel "evlilik" hakkını tesis etmesinin ardından, henüz doğmamış çocuklar için her şey değişti. Çocukların biyolojik anne ve babaları tarafından yetiştirilmeleri yönündeki doğal hakları, bir hukuk meselesi haline getirildi ve ne yazık ki toplumun evrensel bir beklentisi olarak ortadan kalktı. Katy Faust ve Stacy Manning, Bizden Önce Onlar; Neden Küresel Bir Çocuk Hakları Hareketine İhtiyacımız Var? isimli çığır açan kitaplarında şöyle yazıyor: "Yüksek Mahkeme'nin eşcinsel evliliği yasallaştırma kararının sonuçları iki yetişkinin evlenebilmesiyle sınırlı kalmadı. Bu karar, çocukların anne ve babalarıyla olan kadim ve doğal haklarının ortadan kaldırılmasına da yol açtı. Eşcinsel evliliğin yasalaştığı her yerde çocuk haklarının zarar görmesi artık dünya çapında bir fenomen haline geldi."

Babasız kalan çocuklar uzun zamandır bir acıma nesnesi iken, eşcinsel evliliklere ve eşcinsellere, tek cinsiyetli çiftlere, üç kişilik ilişkilere ve daha fazlasına hizmet eden tekno-tıbbi üreme endüstrisi sayesinde artık annesiz çocukların da sayısı artıyor. Faust ve Manning, "Taşıyıcı annelik sayesinde, annesizliği kolaylaştırmak milyar dolarlık bir endüstri haline geldi" diyor.

Hakikat Reddedildi; Evliliğin ve Dini Özgürlüğün Geleceği adlı kitabında Ryan Anderson şöyle diyor: "Tek eşliliğin Batı hukuku ve kültüründeki ayrıcalıklı yeri, bir çocuk üreten kapsamlı bir eylemde birleşen tek bir erkek ve tek bir kadının istikrarlı bir aile oluşturması gerektiği inancına dayanıyordu. Ancak evliliğin kadın-erkek doğası tamamen ‘keyfi’ ise, iki rakamını bu kadar özel kılan nedir? Üçler, dörtler ve daha fazlası için ‘evlilik eşitliğini’ reddetmenin ilkesel nedeni nedir? Kadın ve erkeğin birbirinin yerine geçebileceğini, 'üçlü ilişkilerin' de ikili ilişkilerle aynı olduğunu ve 'evlilik sözleşmesinin' evliliğe tercih edileceğini bir hukuk meselesi olarak öne sürmek, yalnızca daha fazla dağılmış yuvaya, daha fazla kırılmış kalbe ve daha müdahaleci bir hükümete yol açacaktır. Amerikalılar bu tür revizyonizmi reddetmeli ve evliliği toplumsal refah için bu kadar önemli kılan cinsel tamamlayıcılık, tek eşlilik, münhasırlık ve kalıcılık unsurlarını yeniden tesis etmek için çalışmalıdır." Yaklaşık on yıl sonra şimdi, bu mesaj her zamankinden daha da önemli bir hale geldi.