Transseksüel halterci adamın, kadınlar arası ulusal yarışmayı kazanması öfke yarattı

Transseksüel bir haltercinin ulusal şampiyonada en yakın kadın rakibini 37 kilo farkla geçerek ilk “zaferini” kazanması hararetli tartışmalara neden oldu.
Transseksüel halterci adamın, kadınlar arası ulusal yarışmayı kazanması öfke yarattı


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 29.03.2024

Transseksüel bir halterci, ulusal yarışmada en yakın kadın rakibini 37 kilo farkla geçerek ilk “zaferini” kazanınca öfke yarattı. WPDE haber sitesinin yayınladığı habere göre 57 yaşındaki trans halterci Vicki Piper, bu ayın başlarında Nevada'nın Reno kentinde düzenlenen Masterler Ulusal Şampiyonasında hem kendi yaş hem de kilo gruplarında birinci oldu.

Piper, koparmada 123 kilo ve silkmede ise 156 kilo olmak üzere toplam 279 kilo kaldırarak en yakın kadın rakibi Krista Dornbush’u toplamda 37 kilo farkla geride bıraktı. Trans halterci zaferini Instagram hesabından "Benim için ilk ulusal halter buluşması" diye yazarak kutladı ve "#transwomenarewomen (trans kadınlar, kadındır)" etiketini kullandı. Piper, "Nevada, Reno'da böylesine iyi düşünülmüş ve destekleyici bir etkinliğe ev sahipliği yaptığınız için teşekkürler USA Weightlifting." diye yazdı.

Muhafazakârlar kadın sporlarında adalet konusunda kızgınlıklarını dile getirken, 

girişimci ve eski GOP başkan adayı Vivek Ramaswamy X'te "İlericiler eskiden kadınların sporda ayrı ayrı yarışması için Title IX'u savunurlardı" diye yazdı. "Şimdi erkeklerin kendilerine karşı rekabet etmesini savunuyorlar. Eskiden ilgi duyduğunuz kişinin cinsiyetinin doğduğunuz gün belirlendiğini söylüyorlardı. Şimdi ise cinsiyetinizin tamamen değişken olduğunu söylüyorlar" diye ekledi.

Trans sporcu
Transseksüel halterci Vicki Piper'ın kadınlar arası ulusal yarışmayı kazanması tartışmalara neden oldu.

Cumhuriyetçi Colorado temsilcisi Lauren Boebert de tepki gösterdi. X'te "Erkekleri kadın sporlarından sonsuza kadar çıkarmamız gerekiyor!" diye yazdı. ReallyRowdyRed adlı kullanıcı ise şu paylaşımda bulundu: "Vicki Piper bu hafta sonu Reno’da düzenlenen Masterler Ulusal Halter Şampiyonası'nda bir kadın olarak yarıştı ve tabii ki kazandı. Neden kadınlar hala bu yarışmalarda yarışıyor?"

USA Weightlifting, politikaları kapsamında trans sporcuların cinsiyete bağlı yarışma avantajlarını en aza indirmek için en az iki yıl boyunca hormon tedavisi gördüklerine dair kanıt sunmalarını şart koşmakta. WPDE haber sitesine göre geçtiğimiz yıl Minnesota'da bir mahkeme USA Powerlifting'in trans sporcuların kadın klasmanlarında yarışmasına izin vermesi gerektiğine hükmetti. Cumhuriyetçi Wyoming temsilcisi Harriet Hageman, geçtiğimiz günlerde Demokrat Washington Temsilcisi Pramila Jayapal'ı, olimpik ve amatör sporlarda erkeklerin kadınlara karşı yarışmasını yasaklayan yasa tasarısı hakkında duygusallaştığı için eleştirdi. Hageman bir duruşma sırasında "Bu son derece uygunsuzdu ve ayrıca büyük ölçüde düzmece olduğunu hissettim" dedi.