Toronto'da düzenlenen üniversite kadınlar voleybol maçını beş erkek domine etti

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak Rebel News'e yaptığı açıklamada, voleybol sahasında erkeklere izin verilmesinin son üç ay içinde iki kadın oyuncunun yaralanmasına yol açtığını söyledi.
Toronto'da düzenlenen üniversite kadınlar voleybol maçını beş erkek domine etti

Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 02.02.2024

Toronto, Ontario'da düzenlenen bir kadın voleybol turnuvasında takımlardan birinde üç, diğerinde iki olmak üzere sahada beş erkek vardı. Bağımsız medya kuruluşu Rebel News'e göre, 24 Ocak'ta Toronto'daki bir müsabakada kadın voleybol takımları Seneca College Sting ve Centennial College Colts'ta kadın olduğunu iddia eden erkeklerin oynamasına izin verildi.

“Zaman zaman izlemek zordu," diye hatırlıyor Rebel News muhabiri David Menzies. "Erkekler kesinlikle sahadaki baskın oyunculardı, özellikle de topa vurma konusunda."  

Seneca'da üç ve Centennial'da iki olmak üzere toplam beş erkek sahadaydı. Ancak, erkeklerin sahaya çıkmasına izin verilmesi kadın oyuncuların sakatlanmasına neden oldu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak Rebel News'e yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda Ontario Kolejleri Atletizm Birliği'ndeki (OCAA) kadın voleybolcularda transseksüel kadınların [kadın olduğunu iddia eden erkekler] neden olduğu iki büyük kafa yaralanması yaşandı" dedi. 

İlk yaralanmanın 12 Kasım 2023'te Centennial College takımında oynayan ve C.L. Viloria adını kullanan bir erkek oyuncunun "topa büyük bir güçle saldırması" ve bir kadın oyuncunun kafasına çarparak beyin sarsıntısına neden olmasıyla meydana geldiği bildirildi.  

Erkek oyuncu Franz Largadas'ın neden olduğu bildirilen ikinci yaralanma ise geçtiğimiz hafta 22 Ocak 2024 tarihinde gerçekleşti. İlk olaya benzer şekilde, Largadas isimli trans oyuncu "topa ağır bir güçle saldırarak" kadın oyuncunun beyin sarsıntısı geçirmesine neden oldu.  

Kaynak, "Her iki olayda da oyuncuların saha dışında değiştirilmesi gerekti," dedi. "Her ne kadar bu sporda yaralanmalar meydana gelse de, bir erkeğin voleybol atağının gücü, bir kadının gücünden çok daha fazladır."

Kaynak şöyle devam etti: "Şu anda OCAA'da altı transseksüel erkek bulunmaktadır. Bunlardan beşi cinsiyet değiştirmek üzere herhangi bir hormon tedavisi görmemiş veya cerrahi olarak gonadlarını (erkeklerde testis, kadınlarda yumurtalıklar) aldırmamıştır. OCAA'nın transseksüel kadınların uygunluğuna ilişkin web sitesinde kamuya açık olarak listelenmiş güncel bir politikası bulunmamaktadır."

OCAA, kadınlara karşı yarışmak isteyen erkekleri savunurken, Centennial College personeli muhabir Menzies'i oyun alanından çıkmaya zorlayarak olayı örtbas etmeye çalıştı. Benzer şekilde, erkek oyuncular maçtan sonra Menzies'in sorularını yanıtlamayı reddederken, kadın oyuncular da sessiz kaldı. Belki de duruma karşı konuşurlarsa gelecek olan tepkilerden korkuyorlardı.

Transseksüel
Toronto'da düzenlenen üniversite kadınlar voleybol maçını transseksüel olduğunu iddia eden erkekler domine etti.

Son zamanlarda erkekler, kadınlara üstünlük sağladıkları ve kadınlar için olan ödülleri evlerine götürdükleri spor müsabakalarına daha fazla katılır hale geldi. Kasım ayında bir kadın boksör, rakibinin kadın olduğunu iddia eden bir erkek olduğunu öğrendikten sonra Quebec'teki şampiyonluk maçından çekilmişti.

Araştırmalar, cinsiyet değiştirmiş erkeklerin atletizm müsabakalarında kadınlara karşı büyük bir avantaja sahip olduğunu defalarca ortaya koymuştur. Sports Medicine'de yayınlanan yeni bir çalışma, bir yıllık transseksüel hormon ilaçlarının erkeklerin doğal güç avantajlarında "çok mütevazı değişikliklere" yol açtığını ortaya koymuştur.[1]

Son zamanlarda birçok kişi erkeklerin kadın spor müsabakalarına hakim olmasına karşı çıkmaya başlarken, bazı kuruluşlar bu müsabakalarda sadece esas cinsiyeti kadın olanların yarışabileceğine karar verdi.

Dikkat çeken sporculardan biri de Kentucky Üniversitesi'nin eski All-American yüzücüsü Riley Gaines. Gaines son yıllarda medyada onlarca kez boy göstererek NCAA'in transseksüel yüzücü William "Lia" Thomas'ın kadınlara karşı yüzmesine izin verme kararına dikkat çekti. Tahmin edilebileceği gibi Thomas, ülkedeki en düşük dereceli erkek yüzücülerden biriyken ortalamanın üzerinde bir kadın yüzücüye dönüştü, hatta 500 yarda serbest ulusal şampiyonluğunu kazandı.

Ağustos ayında Uluslararası Powerlifting Birliği, Kanadalı transseksüel powerlifter Anne Andres'in bir kadın kaldırma rekorunu kırmasının ardından kadınlara karşı yarışmasının yasaklanması gerektiğini ilan etti. Yine Ağustos ayında İngiliz Kürek Sporu, kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlara karşı yarışmasını ve potansiyel olarak ödüllerini almasını yasaklayacağını duyurdu.

Aynı ayın ilerleyen günlerinde, su sporlarının uluslararası yönetim organı olan World Aquatics, transseksüel olduğunu iddia eden ve kadınlara karşı yarışmak için mevcut düzenlemeleri karşılamayan yüzücüler için bir "açık kategori" oluşturduğunu duyurdu.

Benzer şekilde, Dünya Atletizm Federasyonu da kişilerin cinsiyetlerine uygun olmayan kategorilere katılmalarını yasakladı.

[1] Hilton EN, Lundberg TR. Transgender Women in the Female Category of Sport: Perspectives on Testosterone Suppression and Performance Advantage. Sports Med. 2021 Feb;51(2):199-214. doi: 10.1007/s40279-020-01389-3. Erratum in: Sports Med. 2021 Oct;51(10):2235. PMID: 33289906; PMCID: PMC7846503.