'Pokémon Go' yeni uygulama güncellemesiyle çocuklara toplumsal cinsiyet ideolojisini dayatıyor

'Pokémon Go' mobil oyunu “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” adı altında oyundaki cinsiyet profillerine getirdiği güncellemelerle hayranlarını öfkelendirdi.
'Pokémon Go' yeni uygulama güncellemesiyle çocuklara toplumsal cinsiyet ideolojisini dayatıyor


Kaynak: pjmedia.com
Erişim tarihi: 19.04.2024
Yayınlanma tarihi: 18.04.2024

"Pokémon Go" mobil oyunu solun entrikalarına ilk kez 2016'da Hillary Clinton'ın oyları artırmak için başarısız bir çabayla "'Pokémon Go' sandıklara!" diye çağrıda bulunmasıyla kazara dahil olsa da siyasetin merkezinde yer almaya yabancı değil. Ancak bu kez oyun, “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” girişimlerinin oyundaki cinsiyet profillerine uzun süredir hayranlarını öfkelendiren güncellemeler getirmesi nedeniyle kendi felaketinden muzdarip.  

"Pokémon Go", San Francisco merkezli bir şirket olan Niantic Labs tarafından geliştirilen bir uygulama oyunu. Oyunculara Pokémon yakalamak için dünyayı dolaşma ve kendi Pokémon eğitmeni versiyonları olma deneyimini yaşatmak için G.P.S. kullanıyor. Diğer kullanıcılarla savaşmak için farklı sanal spor salonları ile tamamlanan oyun, yaklaşık on yıldır oyuncular için eğlenceli ve sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Oyuna katılırken, uygulama bir eğitmene erkek mi yoksa kadın mı olduğunu soruyor ve oyunculara orijinal video oyunları ve TV dizilerindeki sevilen Pokémon serisindeki eğitmenlere çok benzeyen bir simge avatar veriyordu.  

Ancak, birçok video oyunu geliştiricisi gibi, "Pokémon Go" ekibi de oyun içindeki “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” dolandırıcılarının kurbanı oldu ve video oyununa danışmanlık yapmaları için "Gaymer X" adlı bir grubu işe aldı.  

Gaymer X web sayfası, "Oyunlara Queer Temaları Entegre Etme", "İşyerinde Cinsiyet Kimliği" ve "LGBTQIA+ Oyuncuları Desteklemek için Topluluk Yönetimi Stratejileri" üzerine atölye çalışmaları yapma hizmetleri sunan danışmanlık firmasının sinsi kimlik politikası gündemini ortaya koyuyor.  

"Pokémon Go" özünde, her yaşa hitap eden temaları, parlak renkleri ve küçük çocuklara hitap eden fantastik hayvanlarıyla bir çocuk oyunudur. Bu temaları entegre etmek bir tımar operasyonundan başka bir şey değildir.  

Güncelleme 15 Nisan'da "Pokémon Go" şirketinin X'e gönderdiği "Eğitmenler, avatarınız artık daha da SİZE benzeyebilir! Yeni avatar özelleştirme seçeneklerinin artık Pokémon GO'da yayında olduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz!"

LGBT
"Pokémon Go" mobil oyunu “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” adı altında oyundaki cinsiyet profillerine getirdiği güncellemelerle hayranlarını öfkelendirdi.

Oyuncular kısa süre sonra avatarların hiç de kendilerine benzemediğini fark etti. Tüm cinsiyet referansları uygulamadan kaldırılmış ve karakter avatarları daha androjen olacak şekilde yeniden tasarlanmıştı. Erkek avatarlar daha yumuşak yüz hatlarına ve belirgin bir sakal eksikliğine sahipken, kadın avatarlar daha erkeksi çene hatlarına sahipti.

Amaç, çocuklarda cinsiyet karmaşası yaratarak onları LGBTQ+ yaşam tarzlarına çekmeye çalışmak gibi görünüyor.

Uygulama güncellemesinde ayrıca iç çamaşırı giymeyen kısa etekli iri bir kadın gibi görünen tuhaf bir Pokémon eğitmeni de yer alıyor. Video oyun gazetecisi ve orijinal "World of Warcraft"ın geliştiricisi Mark Kern, tüyler ürpertici görüntünün ekran görüntüsünü yorumlayarak, "Hiçbir şey androjen vücut tipi yağlı, etek üstü çekimler kadar çeşitlilik ifade edemez. Evet, bu bir çocuk oyunu olan Pokémon Go! @PokemonGoApp artık NSFW."

Mart ayında Gaymer X gibi “ilerici” danışmanlık firmalarının siyasi gündemleri her tür video oyununa sokmak için etkilediği yüzlerce oyun ortaya çıktığından, oyuncular güncellemeye neredeyse oybirliğiyle küçümseyerek tepki gösterdi. Oyuna adanmış sol eğilimli bir hayran sitesi olan Pokémon Go Hub bile güncellemeyi eleştirerek X'te "Pokémon Go'nun yeni Avatar güncellemesi (maalesef) yayında! Bunun ne hazır olduğunu ne de oyun için ileri bir adım olduğunu düşünüyoruz," yorumunda bulundu. 

Bu danışmanlık firmalarının girişimlerinin en önemli bileşenlerinden birinin "Pokémon Go" gibi video oyunlarından erkek/kadın farklılıklarını ve vücut tiplerini kaldırmak olduğu ortaya çıktı. Sol, cinsiyet kimliği politikalarını okuldan video oyunlarına kadar çocukların sevdiği her şeye zorla sokma konusunda acımasız. Artık hiçbir şey güvenli değil. Ebeveynler, gençlerin bu zehirli ideolojinin kurbanı olmasını önlemek için gençlere yönelik bu sinsi cinselleştirilmiş temaları kontrol etme konusunda ekstra dikkatli olmalıdır.