PepsiCo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Dünya çapında tanına gıda ve içecek şirketi PepsiCo, LGBTQ+ topluluğunu destekleyen ve temsilini yücelten kampanyalar yürütmektedir.
PepsiCo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


PepsiCo, dünya çapında önde gelen bir gıda ve içecek şirketidir. 1965 yılında Pepsi-Cola ve Frito-Lay'in birleşmesiyle kurulmuştur. PepsiCo'nun merkezi ABD'nin New York eyaletine bağlı Purchase şehrinde bulunmaktadır.

PepsiCo LGBTQ+ topluluğunu desteklemek için çeşitli çabalar içerisindedir. PepsiCo'nun LGBTQ+ topluluğunu desteklemek için attığı bazı adımlar şunlardır:

  1. Gönüllü Kimlik Paylaşımı: PepsiCo, çalışanların gönüllü olarak kimliklerinin belirli yönlerini paylaşmalarını teşvik etmektedir. Bu, çalışanların isimlerini, zamirlerini, cinsel yönelimlerini ve sözde “cinsiyet kimliklerini” belirleyebilecekleri anlamına gelmektedir. 
  2. LGBT Üyesi Çalışanların Bağlantı Kurabileceği Topluluklar Oluşturma: PepsiCo, LGBT üyelerine yönelik destek sistemleri olan EQUAL adlı bir Çalışan Kaynak Grubuna sahiptir. 
  3. Translığı Destekleme: PepsiCo, ABD'de Transgender, Queer ve Non-binary olan (iki cinsiyeti reddeden) çalışanlar için kaynaklar geliştirmeye yardımcı olmaktadır.
  4. Reklam Kampanyaları Oluşturma: PepsiCo'nun markaları, LGBTQ+ topluluğunu destekleyen ve temsilini yücelten bir dizi kampanya yürütmektedir. Örneğin, bubly markası #DragForAllFlavors kampanyasıyla LGBTQ+ topluluğuna destek vermektedir. Doritos Rainbow kampanyası da ABD ve Meksika'da LGBTQ+ topluluğunu desteklemeyi amaçlamaktadır.
Pepsico
Dünya çapında tanına gıda ve içecek şirketi PepsiCo, LGBTQ+ topluluğunu destekleyen ve temsilini yücelten kampanyalar yürütmektedir.

PepsiCo altında yer alan bazı markalar aşağıda sıralanmıştır:

·         Pepsi
·         Yedigün
·         Fruko
·         7up
·         Doritos
·         Lay's
·         Ruffles
·         Cheetos
·         Çerezza
·         Tropicana
·         Gatorade
·         Rocca Strip
·         Mountain Dew

Kaynak

https://stories.pepsicojobs.com/blog/2021/05/28/here-and-now-pride-around-the-world/ (Erişim tarihi: 26.04.2024)
https://www.pepsico.com/our-stories/story/how-pepsico-drives-a-culture-of-inclusion-for-lgbtq-associates (Erişim tarihi: 26.04.2024)
https://www.pepsico.com.tr/markalar/%C3%9Cr%C3%BCnlerimiz (Erişim tarihi: 26.04.2024)