Mavi ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Yurtiçinde LGBT hareketine açıktan bir desteği bulunmayan marka, yurtdışı faaliyetlerinde Onur Ayına özel LGBT temalı koleksiyonlara yer veriyor.
Mavi ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Mavi, 1991 yılında İstanbul, Türkiye'de doğan ve kendini giyim dünyasında var eden bir markadır. Türkiye'de kök salan bu marka, geniş bir müşteri kitlesine hitap eden koleksiyonları ile tanınır. Jean pantolonlardan gömleklere, ceketlerden trikolara kadar çeşitli giyim ürünleri arasında seçim yapmak mümkündür.

Mavi'nin yurtiçinde LGBT hareketini destekleme konusunda belirgin bir tutumu bulunmamakla birlikte, yurtdışındaki faaliyetleri, LGBT temalı ürünlerin piyasaya sürülmesi ile bu konudaki tutumunu sergileme çabasını yansıtmaktadır.

2021 yılında LGBT temalı koleksiyonunu piyasaya süren marka, Alman sitesinde şu ifadelere yer vermiştir: 

“Mavi, ilk Onur (Pride) koleksiyonu olan All For Love'ın lansmanı için Alman Lezbiyen ve Gey Federasyonu (LSVD) ile işbirliği yapıyor. LSVD, LGBTQI topluluğunun hakları için Almanya'nın en büyük sivil haklar örgütüdür ve nefret suçlarıyla mücadele etmeye, Almanya'daki LGBTQI mültecilere yardım etmeye ve "Covid Aid Africa" gibi ortak ülkelerdeki ihlallerle mücadele etmeye kendini adamıştır.”

LGBT
Mavi, yurtduşu faaliyetlerinde LGBT temalı ürünlere yer veriyor.

2023 Onur Ayı için özel olarak tasarlanan "Love without Rules" (Kuralsız Aşk) temalı canlı renkli tote çanta, markanın LGBT aktivistliğini vurgulamaktadır. Amerika'da us.mavi.com sitesinde 24 dolarla satışa sunulan bu çanta, sadece bir aksesuar olmanın ötesinde, LGBTQ+ topluluğunu destekleme amacını taşıyor. Mavi Kuzey Amerika Başkanı Arkun Durmaz, "Moda sadece iyi görünmek değil, aynı zamanda dünyada olumlu bir etki yaratmak demektir" diyerek, markanın sadece stil değil, aynı zamanda toplumsal sorumluluk konusunda da bir sözü olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: "LGBTQIA+ topluluğunu destekleyen kapsüller yaratarak, başkalarına gerçek benliklerini kucaklamaları ve bireyselliklerini kutlamaları için ilham vermeyi umuyoruz."

LGBT
Mavi'nin Onur Ayı için LGBT bayrağı renkleriyle tasarladığı "Love without Rules" (Kuralsız Aşk) temalı tote çanta.