Pepsi ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

LGBT hareketini desteklemek amacıyla ciddi adımlar atan Pepsi, transseksüeller için sigorta desteği sunuyor.
Pepsi ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Dünya genelinde tanınan ve popüler bir gazlı içecek markası olan Pepsi, 1893 yılında Kuzey Carolina, ABD'de Caleb Bradham tarafından "Brad's Drink" adıyla icat edilmiştir ve daha sonra "Pepsi-Cola" olarak ismi değiştirilmiş, günümüzde ise "Pepsi" olarak bilinmektedir. PepsiCo adı altında çeşitli marka ve ürünler sunan şirket, atıştırmalık ürünlerden meyve sularına ve enerji içeceklerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

pepsico lgbt

PepsiCo, LGBT hareketini desteklemek amacıyla ciddi adımlar atmıştır. 2002 yılında şirket, eşit istihdam fırsatı beyanını “cinsel yönelimi” de içerecek şekilde güncellemiştir. Ayrıca 2004 yılında "cinsiyet kimliği ve ifadesi" ile "aile içi partner yardımları" bu beyana eklenmiştir. PepsiCo, transseksüellerin ihtiyaçlarına özel olarak ameliyat sonrası izin, danışmanlık, hormon tedavisi, tıbbi ziyaretler ve cerrahi prosedürler de dahil olmak üzere sigorta kapsamı sunarak destek vermektedir. Ayrıca, şirket çalışanlarının “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” eğitimlerine katılmalarını zorunlu kılmaktadır.

Şirket, eşcinsel hareketini desteklemek amacıyla 2019'da Stonewall Ayaklanması'nın 50. yıldönümünü kutlama amacıyla NYC'de WorldPride etkinliklerine ev sahipliği yapmıştır. 

Bu organizasyonda Pepsi, World of Wonder ile işbirliği yaparak "seyahat eden peruk kardeşliği" adlı bir video hazırlamış ve drag queen isimleriyle onları ön plana çıkarmıştır. Bu etkinliklerle Pepsi, LGBTQ+ topluluğuna yönelik desteğini göstermiştir [1].

 

Kaynak 
[1] https://youtu.be/SSVGJlNvagQ?feature=shared