Doritos ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Mısır cipsi markası Doritos, LGBT topluluğuna destek amacıyla hazırladığı reklam kampanyalarında özellikle eşcinsel ilişki ve eşcinsel 'aile' kavramlarını ön plana çıkarıyor.
Doritos ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Frito-Lay şirketine ait mısır cipsi markası olan Doritos, “Daha İyi Olacak” isimli proje kapsamında LGBT simgesi olan gökkuşağı renklerinde cips üretmiştir. Topluluğu desteklemek amacıyla sınırlı sayıda üretilen cipsler, 10 dolar üstünde bağış karşılığında tüketicilere sunulmuştur. 

Eşcinsellik temalı reklam filminden bir kare

Firma gökkuşağı cips üretimi haricinde hazırladığı kısa filmlerle LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir. “En iyi hediye” başlığıyla yayınlanan bir reklam çalışmasında eşcinsel oğlunu kabul eden bir babanın hikayesi ele alınmaktadır. [1]

Eşcinsel "aile" temalı reklam filminden görüntüler

İsrail’de yayınlanan bir reklam filminde ise iki anneli ve iki babalı “aile” kavramı işlenmektedir.

Lezbiyen ilişki temalı reklam filminden bir kare

Doritos'un 2023 yılında yayınladığı kısa filmde iki lezbiyenin aralarındaki konuşmalara yer verilmiştir. Kadınlardan biri diğeri için hangi fedakarlıkları yapabileceğini anlatmaktadır. [2] Söz konusu reklam filminde lezbiyen ilişki normalleştirilmeye çalışılmıştır.

Doritos, LGBT topluluğuna yönelik çalışmalarda daima “aile” kurumu üzerine eğilmiş ve eşcinsel çiftleri, eşcinsel evliliği, evlat edinmeyi ve bu şartlarda kurulan aile bağlarını destekleyici bir tutum sergilemiştir. Aile kavramının içini boşaltarak kendi atipik ve marjinal cinsel davranışları ile aileyi yeniden tanımlamaları oldukça düşündürücüdür. 

Video Kaynak: 

[1] https://www.youtube.com/embed/OouiZHEC9do

[2] https://www.youtube.com/embed/cHARB3rC1C4