Defacto ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Giyim markası Defacto, Alina Boz ve Alp Navruz ile gerçekleştirilen reklam kampanyasında LGBT topluluğunun sıkça başvurduğu toplumsal cinsiyet ideolojisini işliyor.
Defacto ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

2021 yılında DeFacto'nun yayınladığı #BizBiBaşkalaştık reklamı, Alina Boz ve Alp Navruz'un yer aldığı bir yapımdır. Yeni triko koleksiyonunun tanıtıldığı bu reklam, markanın toplumsal cinsiyet temasıyla cinsiyetleri tamamen iç içe geçirdiği bir reklam olmuş ve bazı tartışmalara yol açmıştır. 

Alina Boz ve Alp Navruz'un yer aldığı reklam filminden kareler

Reklam filmi bir dağ evinde geçmektedir. “Başkalaşma” mottusu oldukça düşündürücü olan bu reklamda Alina odun keserken, Alp arabasıyla eve varır. Ancak Alina'nın odun keserken gördüğü Alp, süs köpeğini kucağında gülümseyerek yardım etmeden  yanından geçip gitmektedir.

Toplumsal cinsiyet temalı reklam filminden kareler

Diğer sahnelerde, Alp'in bacak bacağa oturup örgü örmesi ve Alina'nın duvarı delmesi gibi aktivitelerde cinsiyet rolleri belirgin bir şekilde ters düz olmuş gibi görünmektedir. 

Toplumsal cinsiyet temalı reklam filminden kareler

Benzer şekilde, bu sahnelerde de Alina'nın araba tamiri yaparken, Alp'in ise bitkilerle ilgilenmesi, cinsiyet rollerine başkaldırışı yansıtma eğilimindedir. 

Reklam, cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmekten çok cinsiyetlerin akışkanlığını, nötr olabileceğini ve birbirine dönüşebileceğini vurgulaması bakımından LGBT ideolojisinin temel taşı olan toplumsal cinsiyet ideolojisinin en keskin unsurlarını içerisinde barındırmaktadır. Fırsat eşitliğini teşvik ederken cinsiyet rollerini yer değiştirmenin, istenilen sonucu elde etmek için uygun bir yol olup olmadığı sorgulanmalıdır. Veyahut istenilen sonuç fırsat eşitliğini tesis etmek mi yoksa LGBT ideolojisini farklı görünümlerde halka mesaj olarak vermek midir?

Kaynak

https://youtu.be/4HynVtfNnnY?feature=shared