Paris Olimpiyat oyunlarında, olimpiyat meşalesini bir drag queenin taşıyacağı haberi Fransa’da öfkeye neden oldu

33 yaşındaki drag queen Minima Geste, açılış töreni müziği ve resmi Olimpiyat posteriyle ilgili tartışmaların ardından Paris Olimpiyat oyunları üzerindeki en son kültür savaşı noktası haline geldi.
Paris Olimpiyat oyunlarında, olimpiyat meşalesini bir drag queenin taşıyacağı haberi Fransa’da öfkeye neden oldu


Kaynak: france24.com
Erişim tarihi: 06.05.2024

33 yaşındaki drag queen (makyaj ve gösterişli kostümler eşliğinde kadınları abartılı şekilde taklit etmeye dayalı gösteriler yapan erkek sanatçı) Minima Geste, açılış töreni müziği ve resmi Olimpiyat posteriyle ilgili tartışmaların ardından Paris Olimpiyat oyunları üzerindeki en son kültür savaşı noktası haline geldi. Paris'in Sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo Cuma günü yaptığı açıklamada: "Ona olan tam desteğimi bir kez daha teyit ediyorum. Tekrar söylüyorum: Ben gurur duyuyorum ve evet, Paris de bir drag quee’nin meşaleyi, barış ve insanlık değerlerini taşıyacak olmasından gurur duyuyor."  dedi.

Belediye Başkanı aynı zamanda, Geste'nin "homofobik ve transfobik” hakaretlerin kurbanı olduğunu iddia ederek yasal işlem başlatılmasına yardımcı olacağını söyledi. Çarşamba günü sosyal medyada bir video mesajı yayınlayan drag queen, 14 ve 15 Temmuz'da başkente ulaşacak olan meşale taşıyıcılarından biri olarak seçildiğini duyurdu.

"Bir drag queen’in meşaleyi taşıması - ve belki de düşmesi, bekleyin ve görün! - muazzam bir gurur kaynağı" diyen Geste, tam kostüm giydiğinde 25 santimetre (10 inç) topuklu ayakkabı kullanıyor. 

Drag queen
Paris Olimpiyat oyunlarında olimpiyat meşalesini bir drag queenin taşıyacağı haberi Fransa’da öfkeye neden oldu

LGBT topluluğu için kampanya yürüten Geste: "Taşımak istediğim mesajlardan biri de topluluğumla gurur duymak çünkü 10 yıl önce bir drag quee’nin meşaleyi taşıması hayal bile edilemezdi." diye ekledi. Ayrıca Geste, korseler ve yüksek topuklu ayakkabılar içinde drag queen olarak performans sergilemenin fiziksel olarak zorlayıcı olduğunu ancak bunun "henüz bir Olimpiyat sporu olmadığını" söyledi ve daha önce güreş ve senkronize yüzme yaptığını da sözlerine ekledi.

Sağcı politikacı Marion Marechal ise, Geste'nin "özellikle kaba ve aşırı cinselleştirilmiş performanslardan" sorumlu olduğunu belirtti. Marechal, Perşembe günü TF1 kanalına verdiği demeçte: "Bunun Fransa'yı dünyada temsil etmenin iyi bir yolu olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. 

Mart ayında Paris'in elle çizilmiş ayrıntılı bir tasviri olan resmi afişte Les Invalides'in tepesindeki Hristiyan haçının olmaması ülkenin mirası ve kimliği hakkında tartışmalara yol açmıştı. Meşale rölesi ise, 26 Temmuz'da Olimpiyat oyunlarının başlamasından önce 8 Mayıs'ta Marsilya'da başlayacak.