LGBT karşıtı gruplar Coldplay'in ilk Endonezya konserini protesto etti

Endonezya'nın başkendi Cakarta'da bir grup Müslüman, LGBT topluluğuna açıktan destek veren Coldplay'in Endonezya'da konser vermesini protesto etti.
LGBT karşıtı gruplar Coldplay'in ilk Endonezya konserini protesto etti

 

Erişim Tarihi: 8.12.2023

Kaynak: thejakartapost.com

 

Müslüman protestocular, Müslüman doktrinine aykırı olarak LGBT haklarını destekleyen ve konserlerinde açtığı LGBT bayrakları ve konser temalarında kullandığı gökkuşağı renkleriyle bunu açıktan sergileyen İngiliz rock grubu Coldplay'in 15 Kasım 2023 tarihinde Cakarta'da Gelora Bung Karno stadyumu yakınlarında vereceği konserin iptal edilmesini talep etti.

Coldplay'in Endonezya'daki ilk konserinin önünde protesto gösterisi düzenleyen yüzlerce muhafazakâr Müslüman, grubun LGBT topluluğuna verdiği destek nedeniyle konsere katılanları kınadı.

Bazı İslami gruplar, İngiliz grubun bu yıl Müslümanların çoğunlukta olduğu Endonezya'da vereceği tek konserin, rock grubunun inançlarıyla çatıştığını düşündükleri görüşleri nedeniyle iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Başkent Cakarta'daki Gelora Bung Karno stadyumundaki gösteri, grubun "Music of the Spheres Dünya Turnesi"nin bir parçasıydı ve 70,000'den fazla bilet bu yıl satışa çıktıktan sonra sadece birkaç saat içinde tükendi.

LGBT
LGBT karşıtı gruplar Coldplay'in Endonezya konserini protesto etti.

Konser öncesinde stadyumun dışında toplanan en az 300 muhafazakâr Müslüman, gösteri karşıtı sloganlar attı ve pankartlar taşıdı. Bazıları Coldplay'i LGBT propagandası yapmakla ve ülkenin inanç ve ahlakına zarar vermekle suçlayan pankartlar taşıdı.

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) başkan yardımcısı Anwar Abbas konserin devam etmesi kararını eleştirdi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada "Coldplay'in LGBT'yi desteklediğini biliyoruz, ancak şimdi soru şu: LGBT davranışı anayasamızla uyumlu mu?" dedi. "Bu ülkede tanınan altı din var ve bunlardan hiçbiri LGBT uygulamalarına izin vermiyor ve bunları hoş görmüyor."

Cakarta polis sözcüsü Sr. Comr. Trunoyudo Wisnu Andiko gazetecilere protestocuların miting düzenlemek için izinleri olmadığını söyledi.

Polis, biletleri tükenen konserin güvenliğini sağlamak üzere yaklaşık 4.000 personel görevlendirdi.

Coldplay grubu protestolar hakkında yorum yapmadı ancak Salı günü solist Chris Martin'in Jakarta'nın merkezinde çıplak ayakla yürürken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.