Kosova, Avrupa Konseyi’ne katılma planı çerçevesinde eşcinsel birliktelikleri hayata geçirme sözü verdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova hükümetinin Mayıs ayında eşcinsel birliktelikleri hayata geçirmeyi planladığını ve bu adımın ülkesinin Avrupa Konseyi'ne katılma çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.
Kosova, Avrupa Konseyi’ne katılma planı çerçevesinde eşcinsel birliktelikleri hayata geçirme sözü verdi


Kaynak: euractiv.com
Erişim tarihi: 30.04.2024

Kosova Başbakanı Albin Kurti 25 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kosova hükümetinin Mayıs ayında eşcinsel birliktelikleri hayata geçirmeyi planladığını ve bu adımın ülkesinin Avrupa Konseyi'ne katılma çabalarının bir parçası olduğunu söyledi. Şu anda Karadağ, eşcinsel evliliğe izin veren tek Batı Balkan ülkesi, zira Kosova'da daha önce yapılan bir girişim 2022 yılında parlamentoda oylamaya sunulmuş ve reddedilmişti.

Kurti, Alman Başbakanı Olaf Scholz'un iktidardaki partisi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Berlin'de düzenlediği bir etkinlikte katılımcılara seslendi ve şunları söyledi: "Kosova yakında Batı Balkanlar'da vatandaşlarına eşcinsel birliktelik hakkı tanıyan ikinci ülke olmayı hedefliyor (...). Bunu çok yakın bir gelecekte hayata geçirmek için çalışacağız." Eşcinsel birliktelikler onaylanırsa, Kosova bu birliktelikleri yasallaştıran ilk Müslüman çoğunluklu ülke olacak. 2011'deki son nüfus sayımına göre ülkede nüfusun %95,6'sı kendini Müslüman olarak tanımlıyor.

Euractiv haber sitesine konuşan Başbakan Kurti, 2022'nin aksine 2024’ün Mayıs ayında yapılması planlanan oylama için partisinin milletvekillerinin çoğunun desteğine sahip olduğunu söyledi. Her ne kadar 11 muhalefet milletvekilini de ikna etmesi gerekse de kendisi bu oylamanın geçeceğinden emin. Ancak siyasi tutumlar değişmiş olsa da, 2023 anketine göre Kosovalıların sadece %20'si eşcinsel birliktelikleri destekliyor.

Başbakanın yaptığı bu açıklama, Perşembe günü yine Kurti tarafından taslağı çizilen ve ülkesinin Avrupa Konseyi'ne katılımı lehine dengeyi değiştirmeyi umduğu iki tavizden biri. Kurti ayrıca ülkenin kuzeyinde yaşanan gerginliklerin ardından "Kosova-Sırp azınlığa ilişkin (...) çözüm bekleyen sorunları çözme" sözü de verdi.

Kurti: "Yeni tedbirlerin ana hatlarını belirlemek üzere Alman Federal Meclisi üyeleriyle birlikte çalışıyoruz" dedi.

Strazburg merkezli insan hakları kurumuna katılım ilk iki engeli aştı ve şimdi üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan bakanlar komitesi tarafından oylanması gerekiyor. Bu aşamada üçte iki çoğunluk gerekiyor. Euractiv haber sitesine konuşan bir Avrupa Konseyi yetkilisi, Kosova'nın gerekli çoğunluğu elde edeceğinden emin olması halinde oylamanın Mayıs ayında yapılacağını söyledi. Eğer geçmeyeceğine dair bir şüphe varsa, muhtemelen yılın ilerleyen zamanlarına planlamaya çalışacaklardır.

Kurti'nin Almanya gezisi ile Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) liderleri ve başbakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Alman hükümetinin desteğini almayı amaçladığını görülüyor. Kurti katılımcılara: "Kosova Hükümeti ortak değerlere ve insan haklarına değer verdiğimizin ve saygı duyduğumuzun altını çizmelidir." ifadelerini kullandı.