Kanada’da Ontario Adalet Divanı, mahkeme katılımcılarının dava başında 'tercih ettikleri zamirleri' belirtmeleri gerektiğini söyledi

Kanada’da Ontario Adalet Divanı Başyargıcı Sharon Nicklas, mahkeme salonundaki tüm avukatların, müvekkillerin ve tanıkların her davanın başında 'tercih ettikleri zamirleri' belirtmeleri gerektiğini açıkladı.
Kanada’da Ontario Adalet Divanı, mahkeme katılımcılarının dava başında 'tercih ettikleri zamirleri' belirtmeleri gerektiğini söyledi


Kaynak: todayville.com
Erişim tarihi: 19.04.2024
Yayınlanma tarihi: 19.04.2024

11 Nisan'da Ontario Adalet Divanı Başyargıcı Sharon Nicklas, mahkeme salonundaki tüm avukatların, müvekkillerin ve tanıkların her davanın başında "tercih ettikleri zamirleri" belirtmeleri gerektiğini açıkladı. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Cinsiyetini reddeden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirler kullanılmasını talep eder.) Bu gelişme, talep edilmesi halinde erkeklerden "kadın" olarak bahsedilmesi gerektiğini ima ederek radikal toplumsal cinsiyet ideolojisiyle aynı hizaya geliyor.

Nicklas, "Yüz yüze, sanal veya karma duruşmaların başında, avukatlar kendilerini, müvekkillerini, bir tanığı veya başka bir kişiyi tanıtırken, hakime veya sulh hakimine her bir kişinin adını, unvanını (örneğin Bay, Bayan, Avukat "X") ve duruşmada kullanılacak zamirleri vermelidir" diye yazdı.

"Eğer avukat bu bilgiyi girişte vermezse, mahkeme katibi tarafından bu bilgiyi vermeye davet edilebilirler" diye devam etti.  

"Her mahkeme oturumunun başında, Mahkeme Hizmetleri Bölümü tarafından zabıt katiplerinden mahkeme huzuruna çıkan tarafların unvan ve zamirlerini mahkemeye bildirmeye davet edildiklerini duyurmaları istenmiştir."  

Davalara müdahil olanların, kişilerin talep ettiği gerçek olmayan zamirleri kullanmaya zorlanıp zorlanmayacağı ise belli değil.

Her halükarda yeni yönetmelik, kadınlara karşı işledikleri suçlardan yargılanan erkeklerin kendilerine kadın demelerine olanak tanıyor ki bu durum internette hızla eleştirildi.

National Post gazetesinin eski fikir sayfaları editörü olan Toronto'lu gazeteci Jonathan Kay, eskiden Twitter olarak bilinen X'te yaptığı bir paylaşımda bu uygulamayı kınayarak, "Demek tecavüz kurbanlarının tecavüzcüleri kadınmış gibi davranmaları gerekiyor, öyle mi? Çok çarpıcı ve cesurca."  

Bu durum, Kanada Islah Servisi'nin yakın zamanda yaptığı ve kadın olduklarını iddia ettikleri için kadın cezaevlerine yerleştirilen erkeklerin yüzde 44'ünün cinsel suçlardan dolayı cezalandırıldığını bulduğu bir araştırma göz önünde bulundurulduğunda özellikle endişe verici.

Mahkeme katılımcılarının gerçek zamirleri yerine "tercih ettikleri zamirleri" kullanmalarına izin verilmesi sürpriz olmadı; zira 2016 yılında İnsan Hakları Komiseri Renu Mandhane, "tercih edilen zamirlerin" kullanılmamasının "ayrımcılık" olarak kabul edildiğini ve para cezasıyla sonuçlanabileceğini belirtmişti.

Ontario Adalet Divanı'na benzer şekilde, Quebec de kısa bir süre önce kendini ne erkek ne de kadın olarak "tanımlayan" kişiler için sürücü belgelerinde cinsiyet seçeneği olarak "X" gösterilmesine izin vereceğini duyurdu.