Kanada’da kadınları röntgenlemek için 'cinsiyetsiz' soyunma odasını kullanan adam tutuklandı

Kanada’da cinsel taciz geçmişi olan bir adam, kadınları soyunurken izlemek için yerel bir dinlenme merkezinin 'cinsiyet ayrımı gözetmeyen' soyunma odasını kullandığının ortaya çıkmasıyla röntgencilik suçundan mahkum edildi.
Kanada’da kadınları röntgenlemek için 'cinsiyetsiz' soyunma odasını kullanan adam tutuklandı

Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 04.04.2024

Kanada’da cinsel taciz geçmişi olan bir adam, kadınları soyunurken izlemek için yerel bir dinlenme merkezinin "cinsiyet ayrımı gözetmeyen" soyunma odasını kullandığının ortaya çıkmasıyla röntgencilik suçundan mahkum edildi. 52 yaşındaki Mark Istephan, Vancouver Adası'ndaki halk havuzunda bir kadını duş alırken izlemeye çalıştığı için 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Istephan, daha önce de 13 yaşındaki bir kızı kaçırmaya teşebbüsten hüküm giymişti.

Batı Toplulukları İl Mahkemesi Yargıcı Ted Gouge, mahkeme işlemleri sırasında olayın 4 Mayıs 2023 sabahı Sooke ve Seçim Bölgesi Parklar ve Rekreasyon Komisyonu'nda (SEAPARC) meydana geldiğini duyurdu. "LGBT’liler için güvenli bir alan" olarak tayin edilen SEAPARC, kapsayıcılığa öncelik verdiğini ve "LGBT topluluğuna yönelik şiddet, zorbalık veya nefret söylemine tolerans göstermediğini" vurgulayan bir eğlence merkezi.

Mahkeme belgelerinde ismi sadece Z.R. olarak geçen mağdur, dinlenme merkezinde yüzdükten sonra özel bir kabinde duş almadan önce cinsiyet ayrımı gözetmeyen soyunma odasına dönmüştü. Giyinirken ise yan kabinde, kabin bölmesinin alt kısmı ile zemin arasındaki boşluktan kendisini izlemeye çalıştığı anlaşılan bir adamın gölgesini gördü. Mağdur Z.R. resepsiyona koşarak personeli bilgilendirdi, personel de derhal polisi aradı ve Istephan tutuklandı. 

Yargıç Gouge ise kararında, Z.R.'nin bu olaydan dolayı travma yaşadığını ve özellikle kamuya açık dinlenme tesislerini kullanırken kaygı duymaya devam ettiğini belirtti. Duruşma sırasında Istephan, hakimin "benzersiz" olarak nitelendirdiği psikolojik değerlendirmeye katılmayı reddetti. Istephan herhangi bir akıl sağlığı sorunu olmadığını iddia ederek bir adli psikolog ile ceza öncesi görüşme yapmayı reddetti. 

LGBT
SEAPARC eğlence merkezi LGBT'liler için güvenli bir alan olarak tayin edilmiş bir eğlence merkezi.

Mahkeme, Istephan'ın 2001 yılında bir otobüs durağında 13 yaşındaki bir kızı zorla arabasına bindirmeye çalıştığını da öğrendi. Bunun üzerine kendisi adam kaçırmaya teşebbüsten suçlu bulunmuş ve 18 ay şartlı hapis cezası almıştı. Istephan, 2007 yılında da Victoria'da göl kenarındaki bir iskelede kendi kendini tatmin ettiği için tutuklandığında kamuya açık alanda uygunsuz hareketten hüküm giymiş ve 60 gün hapis cezası ve üç yıl denetimli serbestlik cezası almıştı.

Istephen, 2009 yılında cinsel suçlulara yönelik danışmanlık programını tamamlamadığı için denetimli serbestlik ihlalinden ve 2014 yılında bir okula 200 metre mesafede bulunduğu için bir başka denetimli serbestlik ihlalinden daha mahkum olmuştu.

Sooke'de yaşanan bu olay, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan "cinsiyet ayrımı gözetmeyen" tuvaletlerin güvenliğine ilişkin endişeleri daha da arttırdı. Daha önce Reduxx tarafından bildirildiği üzere, Ontario'nun Cambridge kentinin yeni bir dinlenme merkezi planında geleneksel erkek-kadın soyunma odalarını tamamen ortadan kaldıracağını duyurması kısa süre önce öfkeye yol açtı. Bunun yerine, erkek ve kadınların ortak bir alanı ve kabinleri paylaşacakları cam duvarlı bir "evrensel cinsiyet ayrımı gözetmeyen ortak alan" oluşturulacaktı. Cambridge Belediye Başkanı, 29 Nisan'da yapılan bir toplantıda, teklifin güvenliğine ilişkin endişelerini dile getirdiği için bir kadını belediye meclisi toplantısından çıkarttırdı. Öte yandan, Birleşik Krallık'ta 2017 ve 2018 yılları arasında soyunma odalarında meydana gelen cinsel saldırı, röntgencilik ve tacize ilişkin şikayetlerin neredeyse %90'ının cinsiyet ayrımı gözetmeyen tesislerde gerçekleştiği tespit edilmiştir.