Kanada’da bir gençlik merkezi, gelen tepkilerin ardından 'Queer Sanat Partisi' isimli etkinlik afişini sildi

Kanada'da bir gençlik ruh sağlığı merkezi, çocuklar için hazırladığı 'Queer Sanat Partisi' etkinliğinin tanıtım afişi nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuldu.
05 Mart, 2024

İçeriği Paylaş

  • meselelgbt
  • twitter

Benzer Yazılar

Kanada’da bir gençlik merkezi, gelen tepkilerin ardından 'Queer Sanat Partisi' isimli etkinlik afişini sildi


Kaynak: thepublica.com
Erişim tarihi: 28.02.2024

Kanada'da bir gençlik ruh sağlığı merkezi, çocuklar için hazırladığı "Queer* Sanat Partisi" etkinliğinin tanıtım afişi nedeniyle eleştirilerin odağı haline geldi. Maple Ridge’da bulunan Foundry Ridge Meadows isimli kuruluş, tepkilerin ardından afişi sildi ve bunun bir "yanlışlık" olduğunu ima etti.

Partinin 15 Şubat'ta 15:30-17:00 saatleri arasında ve 12-24 yaş grubuna açık olarak gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Etkinlik afişinde, göğsünde mastektomi (göğüslerin alındığı bir transseksüel ameliyatı) izleri bulunan, bacaklarını iki yana açarak cinsel organını ortaya çıkaran ve cinsel organının bulunduğu bölgede bir gökkuşağı bulunan biri tasvir edilmişti. Bu tasvirin bir çocuğu mu yoksa bir yetişkini mi temsil ettiği ise belirsiz.

İlan sosyal medyada yayınlandıktan sonra büyük bir tepki topladı ve bir kullanıcı afişi gördükten sonra şikayette bulunduğunu açıkladı. Kullanıcı daha sonra Foundry Ridge Meadows’un Gençlik Barındırma Program Müdürü Alicia Erenli'den aldığı e-posta yanıtını da paylaştı. E-postada: "Bunun bazıları için ne kadar rahatsız edici olabileceğini görüyoruz ve bunu anlayabiliyoruz. Amacımız, hizmetlere erişmek isteyen herkes için güvenli bir alan oluşturmaktır, ancak bu görüntü kesinlikle bunu göstermemektedir." dendi. Erenli, söz konusu görüntünün kaldırıldığını ve kuruluşun bunun nasıl gerçekleştiğini belirlemeye çalıştığını açıkladı.

Foundry Ridge Meadows, daha sonra Facebook üzerinden bir özür mesajı yayınlayarak posterin onay alınmadan yayınlandığını iddia etti. Açıklamada: "Topluluk üyelerimize. Son derece kötü ve onaylanmamış bir gönderinin farkına vardık. Bu gönderi programımızın bir yansıması değildir. Derinden özür dileriz." ifadelerine yer verildi.

"Toplumun tepkisini kesinlikle anlayabiliyoruz ve bu onaylanmış bir gönderi değildi, ayrıca yaş grubu ve bilgiler de doğru değildi. Bunun ne kadar kötü durduğunu biliyoruz. Amacımız, hizmetlere erişmek isteyen herkes için güvenli bir alan sağlamaktır ancak bu görüntü ve bilgi kesinlikle bunu göstermemektedir. Onaylanmayan bu görüntüyü kaldırdık ve neler olduğunu anlamak için buna zaman ayırıyoruz."

Cinsel yönelim
Foundry Ridge Meadows’un internet sitesinde cinsiyete ve cinsel yönelime adanmış bir bölüm bulunuyor.

Sosyal medya kullanıcılarından gelen tepkiler ise büyük ölçüde olumsuzdu. Birçok insan sert eleştirilerde bulunurken diğerleri de etkinliğin ve beraberindeki reklamın ardındaki niyeti sorguladı. Bir X kullanıcısı, etkinliğin büyük ölçüde farklı yaş gruplarına hitap etmesi nedeniyle, organizasyonun yetişkinler ve çocuklar arasında uygunsuz ilişkileri kolaylaştırdığını ima etti.

Bir başka X kullanıcısı ise çocuklarının bu tür bir etkinliğe katılmasına izin veren ebeveynleri sert bir dille eleştirdi. "12 yaş üstü çocuklara yönelik bu posterdeki 'sanat' grafiği, her iki cinsiyetin cinsel organlarının belirsiz temsillerini ortaya çıkarmak için bacaklarını coşkuyla açan bir çocuğu tasvir ediyor. Ne tür bir anne çocuklarını buna götürür? Ne tür insanlar bu sapkın istismar faaliyetini teşvik eder?"

Bir başka X kullanıcısı da bir organizasyonun neden küçük çocukları ve yetişkinleri bir arada ağırladığını sorarak etkinliğin güvenlik protokollerini sorguladı. "Apaçık ortada olan dehşetin yanı sıra, organizatörler ne zamandan beri çocuklarla yetişkinleri bir araya getiren etkinliklerin reklamını yapıyor?"

Diğer X kullanıcıları, Foundry Ridge kuruluşunun resmi X hesabındaki yorum bölümüne yığılarak reklamı tekrar tekrar yayınladılar ve etkinlikte kullanılan uygunsuz görüntüler için cevap talep ettiler. Bir kullanıcı, afişin "onaylanmamış" olduğu yönündeki açıklamaların pek olası görünmediğine dikkat çekti. “@MetcalfMika” isimli X kullanıcısı: "Posterdeki resim konusunda size şüpheyle yaklaşıyorum. O kadar saçma görünüyor ki bu kasıtlı yapılmış. Sizden geldiği düşünülen bir açıklamada ise posterin onaylanmadığını ve yaş aralığının yanlış yazıldığını iddia ediyorsunuz. Ancak eski gönderilerinizin çoğu yoga ve diğer toplantılar için 12-24 yaş aralığını gösteriyor." diye yazdı.

Web sitelerinde yer alan bilgilere göre Foundry Ridge Meadows, "kaliteli programlar ve hizmetler sağlamaya adanmış" bir kuruluş olan Community Services'in bir şubesi. Kuruluş, gençlere ve tıbbi görevlilere sağlık hizmetleri, ruh sağlığı hizmetleri ve madde bağımlılığı programları için kaynak sağlama ve bu kaynaklarla bağlantı kurmaya yardımcı olma amacını taşıyor. Kuruluşun Facebook sayfasında "Foundry Ridge Meadows, 12-24 yaş arası gençlerin ruh sağlığı ve madde kullanımı desteği, birinci basamak sağlık hizmetleri, akran desteği ve sosyal hizmetlere erişebilecekleri bir yerdir" deniliyor. Web sitesi, aktif yaşam, beslenme, iş, ilişkiler ve cinsel sağlık gibi çeşitli konularda blog yazıları da dahil olmak üzere çeşitli gençlik kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Foundry Ridge web sitesindeki "Cinsel Sağlık" sekmesinde ise cinsiyete ve cinsel yönelime adanmış bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde, cinsiyeti ve cinselliği anlatmak üzere toplumsal cinsiyet ideolojisi tarafından oluşturulan "Gender Unicorn" görseli yer alıyor.

*Queer: cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen, cinsellik vurgusunun yanı sıra toplumsal düzene de müdahale etmeye çalışan ideoloji.