Jeff Bezos'un eski eşi, transseksüel sporcuları destekleyen ve LGBT savunuculuğu yapan kuruluşlara ciddi miktarda bağış yaptı

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un eski eşi Mackenzie Scott, LGBT savunucusu kuruluşlara 72 milyon dolar tahsis ederken, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin verilmesini destekleyen kuruluşlara da 16 milyon dolar bağış yaptı.
Jeff Bezos'un eski eşi, transseksüel sporcuları destekleyen ve LGBT savunuculuğu yapan kuruluşlara ciddi miktarda bağış yaptı


Kaynak: thepostmillennial.com
Erişim tarihi: 26.03.2024

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un eski eşi Mackenzie Scott, çoğu aşırı solcu amaçlar için olmak üzere 640 milyon dolardan fazla bağışta bulunacağını açıkladı. New York Post haber sitesinde, Scott'ın kurduğu “Yield Giving” isimli oluşum aracılığıyla duyurulan 361 bağışa ilişkin bir analize göre, Scott “toplumsal cinsiyet” ideolojisi ve diğer LGBT konularını savunan 43 farklı kuruluşa 72 milyon dolar tahsis ederken, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın sporlarında yarışmasına izin verilmesini destekleyen kuruluşlara da 16 milyon dolar ayırdı.

Buna göre, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlarla birlikte spor yapabilmesine izin verilmesi için açılan davaları kazanan Gender Justice isimli kuruluşa 2 milyon dolar bağış yapıldı. Kâr amacı gütmeyen kuruluşun icra direktörü Morgan Peterson yapılan bağıştan memnuniyet duyarak "daha kritik bir zamanda gelemezdi" dedi. Peterson, "Minnesota, Kuzey Dakota ve Amerika Birleşik Devletleri genelinde temel haklarını tehdit eden muhafazakâr bir yasal hareket" olduğunu iddia etti. Peterson, Gender Justice isimli kuruluşun misyonunun "Cinsiyet engellerinden arınmış bir dünya inşa etmek olduğunu ve bunu sürdürmek için toplumsal örgütlenme, eğitim ve cinsiyet hakkında konuşma ve düşünme biçimlerimizi değiştirmek gerektiğini" de sözlerine ekledi.

LGBT
Jeff Bezos'un eski eşi Mackenzie Scott, transseksüel sporcuları destekleyen ve LGBT savunuculuğu yapan kuruluşlara ciddi miktarda bağış yaptı

2019 yılında Scott, Yield Giving web sitesinde "paylaşacak orantısız miktarda parası" olduğunu belirtmişti. Scott sözlerine şöyle devam etmişti: "Hayırseverlik yaklaşımım düşünceli olmaya devam edecek. Zaman, çaba ve özen gerektirecek. Ama beklemeyeceğim. Ve kasa boşalana kadar devam edeceğim." demişti.

Kuruluş, "Bugüne kadar, personel ve danışman ağımız, başkalarının yararına uygun gördükleri şekilde kullanmaları için 2.300'den fazla kar amacı gütmeyen ekibe 17.300.000.000 doların üzerinde kaynak sağladı." ifadelerini kullandı.

Heritage Foundation'da kıdemli araştırmacı olan Mike Gonzalez duyuruya tepki olarak Post'a şunları söyledi: "Bezos'un [eski] eşi kapitalizm sayesinde elde ettiği kârı kapitalizmi asacak ipi [finanse etmek] için kullanıyor."

Gonzalez sözlerine şöyle devam etti: "Transseksüel fikirler olsun, kaçaklara yardım olsun, mahkum hakları olsun, iklim değişikliği olsun, para bağışladığı bu şeylerin hepsi sistemimizi kapitalizmden uzaklaştırmaya çalışıyor."

2019 yılında Bezos’tan boşandıktan sonra Scott, şirketten 38,3 milyar dolar değerinde hisse senedi alarak dünyanın en zengin üçüncü kadını olmuştu. Kendisi 2022'de Yield Giving'i başlattı ve "yetersiz veya mütevazı imkanlara sahip bireylerin ve ailelerin seslerini ve fırsatlarını ilerletme" misyonuna sahip kuruluşların bağış için başvurmalarını istedi.