Evcil hayvanınız kendini trans olarak mı tanımlıyor?

İnsanlar genellikle evcil hayvanlarının onlara bir şeyler anlatmaya çalıştığını düşünür. Peki ya dört ayaklı dostunuz aslında size tercih ettiği cinsiyetini söylemeye çalışıyorsa?
Evcil hayvanınız kendini trans olarak mı tanımlıyor?


Erişim tarihi: 23.01.2024
Kaynak: spiked-online.com

İnsanlar genellikle evcil hayvanlarının onlara bir şeyler anlatmaya çalıştığını düşünür. Peki ya dört ayaklı dostunuz aslında size tercih ettiği cinsiyetini söylemeye çalışıyorsa? 

İngiltere'nin önde gelen evcil hayvan yetenek ajanslarından biri olan Urban Paws'ın, evcil hayvan sahiplerine, kedi ya da köpeklerinin trans ya da nonbinary olup olmadığını soran şaşırtıcı bir başvuru formu sunduğu bildirildi.

Cinsiyet eleştirisi yapan yorumcu James Esses geçen hafta X'te (eski adıyla Twitter) Urban Paws kayıt sürecinin bir ekran görüntüsünü yayınladı. Yeni yavru kedisi Leo için potansiyel modellik işleri ararken, Leo'nun erkek mi, dişi mi, “nonbinary/cinsiyet ayrımı gözetmeyen” mi yoksa “cinsiyetini söylememeyi tercih eden” bir hayvan olup olmadığını soran bir soruyla karşılaştı.

Paylaşımın viral olmasının ardından bir Urban Paws çalışanı kayıt formunu savunmaya çalıştı. Görünüşe göre, soru sözde 'kapsayıcı' olmaya yönelik bir girişimdi. Ancak internette dalga konusu olmasının ardından, “nonbinary” ve “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” seçenekleri kaldırıldı. Urban Paws sözcüsü bu seçeneklerin formda yer almasının bir yanlışlık olduğunu iddia etti. 'Bu kategori sadece insanlar içindir. Hayvanlar için geçerli değildir' şeklinde açıklama yaptı.

James Esses X'te yaptığı paylaşımla, hayvan yetenek ajansının kayıt formunun cinsiyet kategorisinde "non-binary" seçeneğine yer verildiğini ortaya koydu.

Bu açıklamaya inansanız da inanmasanız da, toplumsal cinsiyet ideolojisinin saçmalığını ortaya çıkardığı için Urban Paws'ı suçlayamazsınız. Gerçekten de, trans aktivistlerin iddia ettiği gibi cinsiyet gerçek değilse ve hepimiz “cinsiyet kimliği” denen bir şeye sahipsek, bu neden kedi ve köpekler için de geçerli olmasın?

'Nonbinary' kedi ve köpeklerden bahsedilmesi, trans ideolojisinin dünyayı nasıl çılgına çevirdiğini ortaya koyuyor. Üstelik trans ideologlar uzun zamandır tüylü dostlarımız için de cinsiyet ikiliğinden vazgeçmemiz gerektiğini savunuyorlar. Ontario'daki bir üniversitenin yazı stili rehberi, öğrencilere kesinlikle gerekli olmadıkça bir hayvanın cinsiyetiyle ilgili varsayımda bulunmamalarını tavsiye ediyor. Bunun yerine, yanlışlıkla 'yanlış cinsiyetlendirme' yapmamaları için öğrencilerin tüm hayvanlardan cinsiyetsiz olarak söz etmeleri bekleniyor. Eğer sözde 'trans-kapsayıcı' bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız, köpeğinize “aferin oğluma” demeden ya da kedinize pembe bir tasma takmadan önce belki de iki kez düşünmelisiniz.

*Bir kişinin kendisini tam olarak bir erkek veya kadın olarak tanımlamadığını veya eril veya dişil bir cinsiyet ifadesiyle tam olarak uyumlu hissetmediğini ifade etmek için kullanılan bir kimlik veya etiket.