Esas cinsiyeti erkek olan trans bir oyuncu, bu durumu gizleyerek kadınlar arası voleybol turnuvasına katıldı

Biyolojik cinsiyetini takım arkadaşları ve rakiplerinden saklayan transseksüel bir oyuncunun Kaliforniya'daki seçkin kadın üniversite sporlarına katıldığını öğrenildi.
Esas cinsiyeti erkek olan trans bir oyuncu, bu durumu gizleyerek kadınlar arası voleybol turnuvasına katıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 18.04.2024

Reduxx haber sitesi, esas cinsiyetinin (“biyolojik cinsiyet”) takım arkadaşları ve rakiplerinden saklandığı bilgisi verilen bir erkek oyuncunun Kaliforniya'daki seçkin kadın üniversite sporlarına katıldığını öğrendi. Gerçek ismi Brayden olan Blaire Fleming, şu anda saygın San Jose Devlet Üniversitesi'nde kadınlar birinci liginde voleybol oynuyor.

Reduxx'a konuşan rakip takımdan bir oyuncunun annesi, şüphelerinin ilk olarak 2022-2023 sezonunda ortaya çıktığını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen anne: "Kızımın Blaire ile maçını önce canlı yayında, ardından da ikinci bir maçta şahsen izledim. Kızım ikinci maçtan önce bana Blaire'in erkek olduğuna dair söylentiler olduğundan bahsetti." dedi.

Maça gittiğinde, Fleming'in hem görünüşü hem de korttaki tavırlarıyla erkek gibi göründüğünü hemen fark etti. "Sahadaki tüm kadınlardan daha yükseğe zıplıyor ve daha sert vuruyordu. O gün sahada Blaire'in performansıyla kıyaslanabilecek başka hiçbir kadın sporcu yoktu. Ayrıca çok dar kalçaları vardı. Önü daha uzun bir gömlek giymiş olması da dikkatimi çekti."

İsmini vermek istemeyen anne, maç sırasında kızının voleybol kariyerinde daha önce hiç olmadığı kadar çok fiziksel yaralanma ve zorlanma yaşadığını ve Fleming'in atışlarını engelledikten sonra sürekli olarak kollarını buzladığını ve ovuşturduğunu belirtti. Kızının takım arkadaşlarının da zorlandığını, savunmacıların Fleming'in yüksek yoğunluklu vuruşlarına hızlı tepki veremediğini söyledi. Anne: "Zaman zaman durdurulamaz seviyeye geldi. O kadar yükseğe zıplıyordu ki, blokçularımızın bu kadar hızlı bir vuruşa karşı savunma yapamayacağından endişeleniyordum" dedi. 

Ortalama olarak, cinsiyetler arasında üst vücut gücü arasındaki fark %52'dir, erkekler ortalama %10 daha büyük ellere sahiptir ve %7 daha uzundur. Bu faktörler, erkek ve kadın oyunları arasında yaklaşık 8 cm voleybol filesi yüksekliği farkına katkıda bulunmuştur. Fleming’in San Jose Spartans profiline göre kendisi 1.80 boyundadır. "Tesadüfen o iki maçta kızımın istatistikleri diğer maçlardaki kadar iyi değildi. Kızımın istatistikleri dramatik bir şekilde farklıydı çünkü kızım oyunlardan sonra kendisine dik dik baktığını ve son derece kibirli olduğunu söylediği bir erkeğe karşı rekabet etmeye çalışıyordu."

Anne ayrıca, Fleming'in erkek olduğuna dair yaygın görüşe rağmen, San Jose State yetkililerinin oyuncunun biyolojik cinsiyetinden kendilerinin bile haberi olmadığını söylediğini açıkladı. Kadın sporcular için adaletin sağlanması için politikaların değişmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. "San Jose kadın sporcularının, oynama şansları bir erkek tarafından ellerinden alınırken kenarda oturmalarını izledim. Bu kadınların yarışmak için sadece 4 yılları var ve bu zamanları bir erkeğe kaptırıyorlar. Sadece bu da değil, çok açık fiziksel güç avantajlarına sahip bir erkeğe karşı oynadıklarında kadınlar için sakatlanma şansı büyük ölçüde artıyor. Bu her şeyden önce tehlikeli bir durum."

Trans oyuncu
Cinsiyetini takım arkadaşları ve rakiplerinden saklayan Blaire Fleming adlı transseksüel oyuncunun seçkin kadın üniversite sporlarına katıldığını öğrenildi.

San Jose'ye transfer olmadan önce Fleming Güney Carolina'da Coastal Carolina Üniversitesinde kadın voleybolu oynuyordu. Eyalette kadın takımlarında oynamaya devam etmesini yasaklayacak olan Kadın Sporlarını Koruma Yasa Tasarısının yasalaşmasından hemen önce de Kaliforniya'ya kaçtığı anlaşılıyor. Fleming, büyüdüğü Virginia'daki John Champe Lisesinin kızlar voleybol takımında da oynamıştı. Bu süre zarfında Fleming, bir maçta en fazla vuruş yaparak okul rekorunu ve 266 vuruş sayısıyla tek sezon rekorunu kırmıştı.

Fleming'in tam olarak kaç yaşında cinsiyet değiştirdiği bilinmemekle birlikte, teyzesinin Facebook hesabında yayınlanan ilk fotoğraflar onun bir erkek olarak yetiştirildiğini ancak 2016 yılında yaklaşık 14 yaşındayken kadınsı kıyafetler giymeye başladığını gösteriyor. Aile üyeleri ondan alenen transseksüel olarak bahsetmemeye özen göstermiş, ancak büyükannesi erken dönem bir fotoğrafta ondan "erkek torun" olarak bahsediyor.

Fleming şu anda Ulusal Kolej Atletizm Birliği (NCAA) tarafından onaylanan en yüksek üniversiteler arası atletizm seviyesi olan Division I voleybola katılıyor. Division I (DI) voleybol takımları en fazla 12 tam burs sunabilir, bu da sporcuların üniversite deneyimleriyle ilgili tüm masraflarının karşılanacağı anlamına geliyor.

Fleming'in kadın DI bursu alıp almadığı henüz bilinmemekle birlikte, NCAA kısa bir süre önce bir düzineden fazla kadın sporcu tarafından, erkeklerin kadın kategorilerinde kendilerine karşı yarışmasına izin verdiği için dava konusu oldu.

Türünün ilk federal davası olan dava, NCAA'nın politikalarını değiştirerek esas cinsiyeti erkek olan transların kadın sporculara karşı yarışmaya uygun olmadığını açıkça tanımlamasını istiyor. NCAA'nın kadın yarışmalarında trans sporculara verilen tüm ödülleri iptal etmesi ve onları kadın rakiplerine "yeniden tahsis etmesi" talep ediliyor. Ayrıca davalıların haksız davranışlar nedeniyle yaşadığı acı ve ızdırap, zihinsel ve duygusal sıkıntı, acı ve endişe, masraflar ve diğer zararlar için tazminat talep ediliyor. 

Dava için özel finansman desteği, kadın kategorilerinde erkek sporcuların varlığına ve etkisine dikkat çeken Bağımsız Kadın Sporları Konseyi (ICONS) tarafından sağlanıyor. Blaire Fleming hakkında Reduxx'a konuşan ICONS’tan Marshi Smith, erkeklere karşı yarışmak zorunda kalan kadın sporculara şeffaflık ya da koruma sağlamadığı için NCAA'i kınıyor. Smith: "NCAA, bir takım oyuncusunun ya da rakibin gerçek cinsiyeti hakkında bilgisini saklayarak kadın sporcuları dolandırıyor. Kadınlara sahada artan güvenlik riskleriyle yüzleşme ya da erkeklerle kadın soyunma odalarını paylaşmak isteyip istemediklerine karar verme şansı verilmiyor. NCAA'in ödül sistemi aldatmacayı teşvik ederek sporda kızların ve genç kadınların aleyhine olacak şekilde erkeklere mali ve akademik avantajlar sağlıyor. Bu zararlı uygulama derhal durdurulmalıdır." dedi. 

Fleming, kadın üniversite sporlarına katılmak amacıyla esas cinsiyetini gizleyen ilk trans sporcu değil. Daha önce Reduxx tarafından bildirildiği üzere, Kaliforniyalı bir voleybol oyuncusu, esas cinsiyetini takım arkadaşlarından başarılı bir şekilde gizleyerek kısa bir süre için NCAA Division I kadın atletizm bursu alan ilk erkek olmaya hazırlanıyordu. 17 yaşındaki Tate Drageset, Washington Üniversitesi’ne sözlü olarak taahhütte bulunmuştu ancak gerçek cinsiyetinin erkek olduğunun ortaya çıkmasının ardından üniversitenin teklifi iptal ettiği öğrenildi.