Erkek koşucu kadın kategorisinde yarışmak ve ödülleri kazanmak için kendini kadın ilan etti

İspanya’da, 'akışkan cinsiyetli' olduğunu iddia eden bir erkek, erkekler kategorisinde yer kalmaması üzerine kadın kategorisine kaydolduğu bir dağ yarışını kazandı.
Erkek koşucu kadın kategorisinde yarışmak ve ödülleri kazanmak için kendini kadın ilan etti


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 13.02.2024

 

İspanya’da, "akışkan cinsiyetli" olduğunu iddia eden bir erkek, erkekler kategorisinde yer kalmaması üzerine kadın kategorisine kaydolduğu bir dağ yarışını kazandı. Günlük yaşamını bir erkek olarak sürdüren Quim Durán Pradas, koşmanın kendisini "kadınsı" hissettirdiğini söyledi.

La Cursa de NaDalt, her yıl Aralık ayında Katalonya'da düzenlenen bir tırmanma yarışı. 26 Aralık 2023'te düzenlenen en son yarış bu programın 13. yıldönümüydü. Sant Pere de Torelló'da başlayıp Bellmunt Mabedinde sona eren yarış, kısa ama zorlu bir etkinlik olup, 620 metre pozitif yükseklik kazanımı ile 3.862 metrelik patika ve tırmanışlardan oluşan muhteşem bir rotadan oluşuyor.

Bitiş çizgisine varıldığında her yarışçıya yiyecek bir şeyler ve sıcak çikolata ikram ediliyor.

Ancak en son yarışın sonuçları, 48 yaşındaki bir erkeğin kadınlar kategorisinde birincilik ödülünü kazandığının ortaya çıkmasının ardından İspanya'da öfkeye yol açtı.

La Vanguardia gazetesine konuşan etkinliğin organizasyon komitesindeki kaynaklar, ilk patlamanın ödül töreninde başladığını ve birkaç kişinin tartışmaya girdiğini açıkladı. Bunlar arasında, ödül töreninde makyajlı, küpeli ve at kuyruklu olarak görülen 48 yaşındaki erkek koşucu Quim Durán Pradas da vardı.

Etkinliği düzenleyen Centre Excursionista Serragrenyada'dan kaynaklar, "[O] kadınlar kategorisinde kazandığını ve bu durumun kabulü için her türlü hakka sahip olduğunu söylüyordu. Organizasyon olarak hazırlıksız yakalandık. Daha önceki organizasyonlarda hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık," diye bir açıklama yaptı. Durán Pradas'ın, kazandığını iddia ettiği ödülün (Beher Red Label'den pahalı bir İber jambonu) kendisine verilmemesi halinde etkinliği dava etmekle tehdit ettiği de bildirildi. Ödülün değeri jambonun ağırlığına bağlı olarak 100 ila 500 Avro (yaklaşık 3 bin ila 17 bin lira) arasında değişiyor.

Quim Durán Pradas,  koşarken kendini "kadınsı", diğer zamanlarda ise "erkeksi" hisseden "akışkan cinsiyetli" bir atlet olduğunu iddia ediyor.

Tehditleri ve saldırganlığı nedeniyle, etkinlik organizatörleri biraz gergin bir durum olduğunu belirterek onu ağırlamaya çalıştı. Durán Pradas sonunda kadınlar genel kategorisinde geçici bir zafer kazandı. Jambonunu almak için ayağa kalktığında seyirciler arasında yuhalamalar oldu.

En hızlı kadın olan Laia Montoya ise 2022 ve 2023 yıllarında yarışın birincisi olmuştu. Durán Pradas tarafından birincilik ödülünden mahrum bırakılmış olmasına rağmen, organizatörler durumun adaletsizliğini açıkça kabul ederek ona bir kutu İber jambonu gönderdi.

Durán Pradas, erkekler kategorisine katılmış olsaydı 55. sırada yer alacaktı.

Durán Pradas, İspanya'da popüler bir sabah programı olan Más Espejo'ya katıldı ve burada doğal yaşamda koşarken kendini "kadınsı", diğer zamanlarda ise "erkeksi" hisseden "akışkan cinsiyetli" bir atlet olduğunu açıkladı. Kendisi herhangi bir karşı cinsiyet hormon tedavisi görmüyor ve ameliyat olmayı da düşünmüyor.

"Ben akışkan cinsiyetliyim ve dağlarda koşarken kendimi bir kadın gibi hissediyorum, diğer kadın koşucular gibi hissediyorum" diyor. "Bana bunun bir bozukluk olmadığını söyleyen kapsayıcı bir psikoloğa gittim. Ben sadece duruma göre akışkan cinsiyet olan bir insanım. Günlük hayatımda, evde çocuklarımla birlikteyken kendimi erkek gibi hissediyorum. Boş zamanlarımda, doğayla temas halindeyken kendimi bir kadın gibi hissediyorum."

Programda, izleyicileri akışkan cinsiyet konusunda eğitmek istediğini de belirten Durán Pradas, daha önce kadınlar kategorisine katılmaktan çok korktuğunu ancak erkekler kategorisinde yer kalmadığını öğrendikten sonra nihayet risk almaya karar verdiğini belirtti. 

Sunucunun ve panelistlerin geri kalan sorularını fazla "tartışmacı" bularak yanıtlamayı reddetti. Panelistlerden birinin testosteron seviyelerini değiştirmeden koştuğu için kendisini "hile yapmakla" suçlamasının ardından "nefret suçuna" maruz kaldığını iddia etti. Durán Pradas, "Bunun benim için iyi gideceğini düşünmüştüm ama siz konumumu haklı çıkarmama izin vermiyorsunuz" dedi.