COS ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Uluslararası moda markası COS, reklam çalışmaları ve sosyal medya yoluyla LGBT+ hareketine olan desteğini açıkça göstermektedir.
COS ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

COS, İsveç merkezli uluslararası bir moda markasıdır. "Collection of Style" (Stil Koleksiyonu) kısaltması olan "COS", 2007 yılında H&M (Hennes & Mauritz) Grubu tarafından kurulmuştur.

COS, LGBTQ+ hareketine olan desteğini reklam kampanyalarında ve sosyal medya hesaplarında göstermektedir. Ayrıca, maddi desteklerde de bulunmaktadır.

Örneğin, 2022 yılında İngiliz model, şair, yazar ve LGBT+ aktivisti olan transseksüel Kai-Isaiah Jamal ile işbirliği yapmıştır. Jamal’in yazıp seslendirdiği LGBT temalı şiiri reklam filminde yer almıştır. Aynı yıl içinde LGBT aktivisti Fransız müzisyen ve aktör SOKO ile de işbirliği yapmıştır. Soko, bir anne olarak “transseksüel çocukların” hakları için mücadele vereceğini söylemiştir.

LGBT temsiliyetine yer verilen reklam filminden bir kare
LGBT temsiliyetine yer verilen reklam filminden bir kare

2023 yılında “Onur Kutlamaları” kapsamında yayınlanan reklam filmleri dikkat çekici olmuştur. Bu reklam filmlerinde birçok drag queen ve LGBT üyesi ile yapılan konuşmalar yer almış ve drag şov mekanları hakkında olumlu ifadeler kullanılmıştır.

LGBT temsiliyeti yapılan reklam filminde yer alan bir drag queen
LGBT temsiliyeti yapılan reklam filminde yer alan bir drag queen

Bu reklam filmlerinin yanı sıra, COS markası her yıl “Onur Kutlamaları”na özel bir koleksiyon çıkarmakta ve bu Pride koleksiyonlarından elde ettiği geliri Kaleidoscope Trust, Choose Love ve The Trevor Project gibi LGBT+ destekleyici kuruluşlara bağışlayacağını duyurmuştur.

LGBT temsiliyetine yer veren reklam kampayasına ait bir görüntü