Britanya'daki transseksüel mahkumların yaklaşık yüzde 75'i cinsel suçlar ve şiddet suçları nedeniyle parmaklıklar ardında

Hükümet rakamlarına göre, Britanya'da trans olduğunu iddia eden erkek mahkumların yüzde 74'ünden fazlası cinsel suçlar, şiddet suçları ve hırsızlık gibi ciddi suçlar nedeniyle hüküm giyiyor.
Britanya'daki transseksüel mahkumların yaklaşık yüzde 75'i cinsel suçlar ve şiddet suçları nedeniyle parmaklıklar ardında


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 27.02.2024

Hükümet rakamlarına göre, Britanya'daki transseksüel mahkumların yüzde 74'ünden fazlası cinsel suçlar ve şiddet suçları nedeniyle parmaklıklar ardında. Kadın hakları savunucuları, esas cinsiyeti erkek olan 244 trans mahkumdan en az 181'inin cinsel suçlar, kişiye karşı şiddet ve hırsızlık gibi ciddi suçlardan hüküm giydiğini belirterek, bu durumun mahkûmların neden kadın cezaevlerinde tutulmaması gerektiğini gösterdiğini savunuyor.

Veriler, 144 trans kadının erkek hapishanelerinde, beşinin ise kadın hapishanelerinde tutulduğunu gösteriyor. Eski bir cezaevi müdürü olan Rhona Hotchkiss, kendi deneyimlerine göre 'cezaevinde trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin büyük çoğunluğunun adalet sistemiyle tanışmadan önce böyle bir beyanda bulunmadığını' söylüyor.

Adalet Bakanlığı bu rakamları, eski bir kadın tutuklunun Telegraph haber sitesine, yüksek güvenlikli bir kadın hapishanesinde herkesin tehdit olarak gördüğü ve diğer kadınlardan fiziksel olarak daha güçlü olduğu için konumunu istismar ettiğini iddia ettiği transseksüel bir kadından bahsetmesinin ardından açıklandı. Veriler 31 Mart 2023 tarihinde alınmış olup, Adalet Bakanlığı tarafından tutulan en son verilerdir.

Haberde yer alan kaynak: “İri yarı değildi ama çok atletik ve çok güçlüydü ve bir erkeğin tüm fiziksel özelliklerine sahipti. Bir kabadayıydı ve çok tehditkar ve göz korkutucuydu. Sadece mahkumlar değil, personel de onun bir erkek cezaevine yerleştirilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi" dedi. 

Kadın hakları savunucusu Maya Forstater ise 'kadın cezaevlerinde erkeklerin varlığının her kadın mahkûmun kendini güvensiz hissetmesine yol açtığını' söyledi.

Geçtiğimiz yıl transseksüel tecavüzcü Isla Bryson'ın davasında, suçlunun önce tamamen kadınlardan oluşan bir hapishaneye yerleştirilmesi ve gelen tepkiler üzerine erkeklerin kaldığı bir hapishaneye nakledilmesi büyük bir kargaşaya yol açmıştı. Bryson, Adam Graham adında bir erkek iken iki kadına tecavüz etmiş ve mahkumiyet kararının ardından tamamı kadınlardan oluşan bir hapishaneye gönderilmişti. İskoçya Adalet Bakanı Keith Brown ise davanın acilen incelenmesi talimatını vermiş ve İskoç Cezaevi Servisi (SPS), kadına yönelik şiddet geçmişi olan tüm transseksüel mahkumların kadınlara ayrılan bölüme geçişini durdurma kararı almıştı.

Transseksüel
Transseksüel tecavüzcü Isla Bryson, önce bir kadın hapishaneye yerleştirilmiş ancak gelen tepkiler üzerine erkeklerin kaldığı bir hapishaneye nakledilmişti.

Transseksüel mahkum Bryson, ilk olarak 2019 yılında Adam Graham olarak mahkemeye çıkmış ancak ertesi yıl - cinsiyet değiştirme kararının alındığı dönemde - mahkeme belgelerinde eski adı Adam Graham olarak bilinen Isla Annie Bryson olarak adlandırılmıştı.

Bir başka davada ise seri çocuk cinsel tacizcisi Sally Ann Dixon isimli adam, Eylül 2022'de en az 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve yasal olarak kadın cinsiyetiyle tanınmamasına rağmen bir kadın hapishanesine gönderilmişti. Çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili 30 ayrı suçlamadan suçlu bulunan Dixon, 1989-1996 yılları arasında yedi çocuğa karşı işlediği cinsel suçları erkek olarak yaşarken gerçekleştirmişti. 

Dört hafta süren duruşma boyunca savcı, cinsel suçlardan bahsederken Dixon'a esas cinsiyetine uygun olarak erkek zamiriyle hitap etmiş ve savunmanın herhangi bir itirazı olmamıştı. Ancak Dixon suçlu bulunduğunda bir “kadın” olarak mahkum edilmiş ve bir kadın hapishanesine gönderilmişti.

Bir Adalet Bakanlığı sözcüsü ise MailOnline haber sitesine şunları söyledi: “Gözaltındaki trans kadınların (kadın olduğunu iddia eden biyolojik erkeklerin) yüzde 90'ından fazlası erkekler bölümünde tutuluyor. Geçen yıl kuralları değiştirdik, böylece cinsel veya şiddet içeren suçlardan hüküm giymiş ya da erkek cinsel organını muhafaza eden transseksüeller, istisnai durumlar dışında kadın hapishanesinde tutulmayacaklar.”