'Bluey' adlı çizgi film ilk LGBT karakterlerini tanıtıyor

Avustralyalı animasyon dizisi 'Bluey', yeni yayınlanan bölümünde lezbiyen karakterlerini tanıtarak LGBT temsiliyetine yer veren yapımlar arasında yerini aldı.
'Bluey' adlı çizgi film ilk LGBT karakterlerini tanıtıyor


Kaynak: westernjournal.com
Erişim tarihi: 17.04.2024
Yayınlanma tarihi: 17.04.2024

Kaliteli ve sağlıklı çocuk eğlencelerine ulaşmanın oldukça zor olduğu bu dönemde, Avustralyalı animasyon dizisi "Bluey", LGBT temsiliyetine yer veren yapımlar arasında yerini aldı.

Dizi, antropomorfik bir köpek ailesinin, ailenin büyük kızı Bluey'e hayat dersleri veren çeşitli günlük maceralarla yüzleşmesini konu alıyor.

Yeni yayınlanan bir dizi için Bluey’nin değerleri oldukça geleneksel.

Ta ki dizi 15 Nisan Pazartesi günkü yepyeni bölümünde ilk LGBT karakterlerini tanıtana kadar.

Kısa süre önce yayınlanan bölümde kısacık bir anda dizinin karakterlerinden birinin -Bluey'nin arkadaşı olan Chihuahua Pretzel'in- iki lezbiyen annesi olduğu ortaya çıktı.

LGBT karakter
Animasyon serisinin yeni yayınlanan bölümünde, Bluey'nin arkadaşı olan Chihuahua Pretzel'in iki lezbiyen annesi olduğu ortaya çıktı.

LGBT yanlısı yayın organı PinkNews'e göre, bölümdeki bu an, Aussie Girl Margie kullanıcı adını kullanan bir TikTok kullanıcısı tarafından yayınlanan bir video sayesinde viral oldu.

TikTok kullanıcısı bu anı ve bunun LGBT topluluğu için ne anlama geldiğini övgüyle anlattı. "Bu, programda onayladığımız ilk gerçek gey çiftimiz ya da lezbiyen çiftimiz ya da LGBTQ+ çiftimiz" dedi ve sözlerine şunları da ekledi: "Bu, 'evet, bazı insanların iki annesi var ve bu gerçek hayatın bir parçası' demenin doğal bir yoluydu."

LGBT lobisi bir süredir Bluey’de daha fazla yer almak için bastırıyor.

ABC Everyday'in 2021 tarihli bir görüş yazısı, diziyi "engelli, queer, yoksul, cinsiyet çeşitliliği olan, renkli köpekler ve tek ebeveynli köpek aileleri" olmadığı için eleştirdi.

Yeni bölüm sayesinde, LGBT lobisi nihayet son popüler ana akım çocuk şovlarından birini daha ele geçirdiği için bir rahatlama yaşıyor gibi görünüyor.