Bakanlık LGBT temalı 3 kitabı muzır yayın ilan etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 'Disney Esrarengiz Kasaba Günlük 3', 'Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler' ve 'Yaramaz Evin Yeni Misafirleri' isimli kitapların muzır yayın olarak ilan edildiği bildirildi.
Bakanlık LGBT temalı 3 kitabı muzır yayın ilan etti


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Disney Esrarengiz Kasaba Günlük 3", "Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler" ve "Yaramaz Evin Yeni Misafirleri" isimli kitapların muzır yayın olarak ilan edildiği bildirildi.

Bu karar, 22 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu. Karara göre, Alex Hirsch tarafından yazılan ve Derya Din tarafından çevirisi yapılan "Disney Esrarengiz Kasaba Günlük 3", Ben Brooks tarafından yazılan ve Quinton Winter tarafından resimlenen "Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler" ve Colleen Rowan Kosinski tarafından yazılan "Yaramaz Evin Yeni Misafirleri" kitapları, 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu kapsamında incelendi.

Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bu kitaplarda yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine karar verdi. Kurul, çocukların korunmasını amaçlayan bu incelemeleri resen başlattı.

Daha önce, "Disney Esrarengiz Kasaba Günlük 3” adlı kitap, iki erkeğin eşcinsel ilişkisini resmetmesi nedeniyle sosyal medyada ciddi tepkilere yol açmıştı. “Farklı Olmaya Cesaret Eden Erkek Çocuklarına Hikayeler” kitabında ise karakterlerden birisi de rap müzik alanında tanınan eşcinsel Frank Ocean’a yer veriyor. "Yaramaz Evin Yeni Misafirleri" adlı kitap ise, yine eşcinsel iki erkeğe yer vererek LGBT teması içeriyor. Yazarın bu kitabı LGBT topluluğundan esinlenerek yazdığı biliniyor. Ayrıca, imza günlerinde kitabın kapağındaki evin bir maketini kullanan yazarın evin bahçesine diktiği LGBT gökkuşağı bayrağı dikkat çekiyor.

Muzır yayın
Resmi gazetede yayımlanan karara göre LGBT temalı bu üç kitap muzır yayın ilan edildi.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu'na göre, muzır ilan edilen eserler, "Küçüklere zararlıdır" damgası ile işaretlenir ve açık sergilerde ve dükkanlarda satılamaz, teşhir edilemez ve satış için reklamı yapılamaz. Ayrıca, ücret mukabilinde veya ücretsiz bir şekilde küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere sokulamaz. Bu düzenlemelerle, çocukların manevi gelişimini olumsuz etkileyebilecek yayınlardan korunmasını hedefleniyor.