Avustralya'da kadınlar golf kupasını bir erkek kazandı

Avustralya'daki bir başka spor yasası daha trans kadınlar tarafından ele geçirildi ve kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlar kategorisinde rekabet etmesine izin verildi.
Avustralya'da kadınlar golf kupasını bir erkek kazandı

 

Erişim tarihi: 12.06.2023

Kaynak: www.binary.org.au

 

Avustralya'daki bir başka spor yasası daha translar tarafından ele geçirildi ve kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadınlar kategorisinde rekabet etmesine izin verildi. Bu sefer konu kadınlar golfü.

Avustralya Kadınlar Golf Turnuvasının bu yılki galibi, esasen bir erkek olan trans kadın Breanna Gill. Breanna'nın medyaya verdiği demeç ise şu şekilde:

"Kafamda her zaman eğer bir golf turnuvasını gerçekten kazanma fırsatım olursa ve kızlar koşarak yeşil sahaya gelirse, orada durup bunun tadını çıkaracağımı, kaçmayacağımı hayal etmişimdir".

Turnuvayla ilgili haberlerde, kadın golfçülerin büyük ödülü kazanmak için esas cinsiyeti erkek olan sporculara karşı yarıştığı gerçeğinden hiç bahsedilmiyor.

Trans kadın
Kadınlar golf kupasını kazanan trans kadın Breanna Gill.

Avustralya'da golfün yönetim organı olan Golfing Australia tarafından Şubat 2018'de başlatılan ve "oyunlardaki temel dengesizliği giderme ve daha fazla kadın ve kızı golfe çekme" girişimi olan Vision 2025 adlı stratejiye rağmen, Gill'in kadınlar kategorisinde oynamasına izin verildi. Golfing Australia tarafından konu hakkında şu açıklama yapıldı:

"Golf Australia, Vizyon 2025 aracılığıyla yenilikçi, ilham verici, ihtiyaçlara dayalı, yaşa ve cinsiyete uygun programlar ve kaliteli koçluğa erişim yoluyla daha fazla kadını ve kız çocuğunu golfle tanıştırmayı ve golfte tutmayı amaçlamaktadır."

Golf Australia'nın Cinsiyet Politikası, erkekten kadına cinsiyet değişikliği yapan oyuncuların testosteron seviyelerinin litre başına 10 n/mol'den düşük olması gerektiğini belirtiyor. Ancak belirtmek gerekir ki, hormonlarla ne kadar oynanırsa oynansın, cinsiyet bir kişinin vücudundaki her bir hücrede kodlandığı için hiç kimse cinsiyet değişikliği yapamaz. Bunun yanı sıra, bir kadın litre başına yalnızca 0,3-2,4 n/mol testosteron üretebilir. Bu politika ise, bu miktarın 5 katından fazlasına sahip erkeklerin kadınlar liginde oynamasına izin veriyor.

Ayrıca, erkek ergenliği geçirmiş bir erkek oyuncu, hiçbir hormon tedavisinin azaltamayacağı kas kütlesi, kemik yoğunluğu, akciğer kapasitesi ve kan hacmi gibi ciddi avantajlara sahip olacaktır. Bu durum, fiziksel olarak belirgin bir dezavantaja sahip olan yarışmadaki diğer oyuncular için adaletsizdir.

Trans kadın adı verilen bu erkeklerin kadın klasmanında yarışmasına izin verilecekse, kadınlar için neden ayrı bir kategori olsun?