Avustralya’da beş trans oyuncunun yer aldığı kız futbol takımının rakip takımı 10-0 yenmesi öfkeye neden oldu

Beş transseksüel oyuncudan oluşan bir kız futbol takımının, Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen turnuvada oynadığı tüm maçları kazanarak 1000 dolarlık ikramiyeyi evine götürmesi tartışmalara yol açtı.
Avustralya’da beş trans oyuncunun yer aldığı kız futbol takımının rakip takımı 10-0 yenmesi öfkeye neden oldu


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 27.03.2024

Beş transseksüel oyuncudan oluşan bir kız futbol takımının Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen sezon öncesi Beryl Ackroyd Kupası turnuvasını kazanmasının ardından ortalık karıştı. Flying Bats FC isimli futbol takımı, dört hafta süren turnuva boyunca oynadığı tüm maçları kazandı ve Macquarie Park'ta oynanan büyük finali de 4-0 kazanarak 1000 dolarlık ikramiyeyi evine götürdü.

Bazı maçlarda büyük galibiyet farkları da vardı. Örneğin bir trans oyuncu 10-0'lık galibiyet maçında altı gol attı. Öfkeli ebeveynler ise güvenlik kaygıları nedeniyle kızlarını oyunlardan geri çekti ve kızlarının erkek oyunculara karşı yarışmak için kayıt yaptırdıklarından habersiz olduklarını söyledi.

Kulüp yetkilileri de Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinin futbol federasyonu olan Football NSW ile temasa geçerek endişelerini dile getirdi ve bazıları Flying Bats'in erkeklerin de yer aldığı karma turnuvada oynaması gerektiği konusunda ısrarcı oldu. Üst düzey bir kulüp yetkilisi Daily Telegraph haber sitesine: "Kızlarımız eğlenmek için buradalar ve kadın yarışmasında oynamayı bekliyorlar. Karma bir müsabaka için kayıt yaptırmadılar.” dedi.

“Football NSW'de şeffaflık yok, kızlar biyolojik erkeklerle oynayıp oynamayacaklarını bilmiyorlar. Bazı ebeveynler ise o kadar endişeliydi ki kızlarının oynamasına izin vermiyorlardı... Aradaki büyük yetenek farkını görmek onlar için çok cesaret kırıcıydı.” dedi. Flying Bats'in resmi internet sitesinde, kulübün 'dünyanın en büyük LGBT’li kadın ve non-binary (iki cinsiyeti reddeden) futbol kulübü' olduğu ifadesi yer alıyor.

Trans sporcu
Trans sporcuların kadın sporlarına dahil olması kadınlar ve kız çocukları için adaletsiz bir oyun alanı yaratmanın yanında sağlıkları için risk de teşkil ediyor.

Cinsiyet haklarının korunması konusunda kampanya yürüten Özgürlükçü Parti milletvekili John Ruddick de Kuzey Batı Sidney Ligi'nde yaşananlara ateş püskürdü. Ruddick, "Bu sadece adil bir sportmenlik meselesi değil. Bu aynı zamanda kadın oyuncular için bir fiziksel güvenlik meselesidir.” dedi. 

Avustralya’da ikili cinsiyeti savunan Binary Australia sözcüsü Kirralie Smith şunları söyledi: 'Kuzey Batı Sidney Futbol ve Football NSW kız çocuklarını riske atmaya ve adaletsiz bir oyun alanı yaratmaya devam ediyor. Birçok takım bu durumdan dolayı stres altında.” Smith, ayrıca bazı takımlara şikayet etmemeleri ya da oynamayı reddetmemeleri aksi takdirde para cezasına çarptırılacakları ve Ayrımcılık Karşıtı-NSW'ye sevk edileceklerinin söylendiğini iddia etti.

Bir Football NSW sözcüsü ise kuruluşun, Avustralya'da spor için “kapsayıcı” politikalar geliştirmede ön saflarında yer almaktan gurur duyduğunu ve ayrımcılıkla mücadele mevzuatı da dahil olmak üzere mevcut yasal çerçeve içinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Sözcü: "Football NSW, Avustralya Futbol Federasyonu'nun Avustralya İnsan Hakları Komisyonu'nun 'transseksüel ve toplumsal cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin spora dahil edilmesine yönelik kılavuz ilkelerini’ benimsemekte ve bu ilkelerle uyumlu hareket etmeye devam etmektedir. Bu ilkeler uyarınca, topluluk oyuncularının beyan ettikleri cinsiyet temelinde futbola katılmalarına izin verilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.