Vatikan insan onuru, 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' ve taşıyıcı annelik üzerine yeni bir bildiri yayınlayacak

Vatikan basın ofisi, 'toplumsal cinsiyet ideolojileri' ve taşıyıcı anneliğin inanç temelli bir eleştirisini içerdiği söylenen bir insan onuru bildirisinin yayınlanacağını duyurdu.
Vatikan insan onuru, 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' ve taşıyıcı annelik üzerine yeni bir bildiri yayınlayacak


Kaynak: americamagazine.org
Erişim tarihi: 03.04.2024
Yayınlanma tarihi: 02.04.2024

Vatikan basın ofisi, İnanç Doktrini Manastırı'nın "toplumsal cinsiyet ideolojileri" ve taşıyıcı anneliğin inanç temelli bir eleştirisini içerdiği söylenen insan onuru bildirgesinin 8 Nisan'da yayınlanacağını duyurdu.

Basın ofisinin 2 Nisan'da yaptığı açıklamaya göre, manastırın başkanı Kardinal Víctor Manuel Fernández ve manastırın doktrin bölümü sekreteri Armando Matteo, tıp profesörü ve Sant'Egidio Topluluğu'nda engelliler için ilmihal direktörü olan Dr. Paola Scarcella ile birlikte Vatikan'da düzenlenecek bir basın toplantısında konuşacak.

Kardinal Fernández, Ocak ayında İspanyol haber ajansı EFE'ye verdiği bir mülakatta, "İnsan onuru üzerine sadece sosyal konuları değil, aynı zamanda cinsiyet değiştirme, taşıyıcı annelik, cinsiyet ideolojileri gibi ahlaki konuların güçlü bir eleştirisini de içeren çok önemli bir belge hazırlıyoruz" demişti.

Sosyal konular göç, yoksulluk, savaş ve çevresel bozulma gibi insan onurunu etkileyen her şeyi içerecek.

Papa Francis, Ocak ayı sonunda doktrin manastırının üyelerine "Hristiyanlar olarak, insan kişiliğinin önceliği ve her koşulun ötesinde onurunun savunulması konusunda ısrar etmekten yorulmamalıyız" dedi.

Papa, yeni belgenin "kilise olarak, tantana yapmadan, somut günlük yaşamda, sayılmayanların haklarını savunmak için mücadele eden ve kişisel olarak bedel ödeyen herkese her zaman yakın olmamıza yardımcı olacağını" umduğunu söyledi.