Uber ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Araç paylaşım uygulaması Uber, Onur ayına özel olarak geliştirdiği gökkuşağı renkli tasarımların yanı sıra LGBT kuruluşlarıyla işbirliği faaliyetleri ile de LGBT topluluğuna destek vermektedir.
Uber ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


Birçok ülkede faaliyet gösteren teknoloji şirketi Uber, mobil uygulama üzerinden kullanıcılara araç paylaşım hizmeti sunan bir platformdur. Hizmetlerini farklı sektörlerde çeşitlendiren şirketin, restorandan yemek siparişi verme olanağı sağlayan Uber Eats ve yük taşımacılığı konusunda hizmet sunan Uber Freight uygulamaları da mevcuttur.

LGBT hareketine açıkça destek veren firma, hazırladığı reklam kampanyalarında LGBT üyelerine yer vererek çekilen görüntüleri YouTube kanalında düzenli olarak yayınlamıştır. Örneğin, 2019 yılında LGBT destekçisi kuruluşlarla “Many Voices of Pride/Onurun Birçok Sesi” isimli bir kampanya çalışması yürüten Uber, aralarında lezbiyen, gey, biseksüel, gender-fluid (akışkan cinsiyet), non-binary (iki cinsiyeti de reddeden ve bu iki cinsiyetten herhangi birinde olmadığını iddia eden) ve transgender gibi birçok farklı LGBT üyesinin yer aldığı klipleri YouTube kanalında paylaşmıştır.

LGBT
Uber, "Many Voices of Pride" adlı kampanya çalışmasında birçok farklı LGBT üyesinin yer aldığı klipleri YouTube kanalında paylaşmıştır.

LGBT hareketine desteğini sürdüren Uber, 2021 yılında “Coming Out Day/Açılma Günü” (LGBT üyelerinin aile ve çevreye açılmayı kutladığı/teşvik ettiği özel gün) kapsamında hazırlanan bir reklam kampanyası için drag queen ile çalışmıştır. Drag queen, kadınlara ait kıyafetler giyerek yine kadınları abartılı bir şekilde taklit etmeye dayalı gösteriler yapan erkekler için kullanılan bir LGBT terimidir. Söz konusu video Uber YouTube kanalında erişime açık bulunmaktadır [1].

LGBT
LGBT hareketini destekleyen Uber, bir drag queen ile çalıştığı bir reklam kampanyası da yürütmüştür.

Onur ayı kutlamaları kapsamında uygulamaya yeni bir özellik getiren Uber, güzergah çizgisini ve araçları gökkuşağı renkleriyle yeniden tasarlamıştır. LGBT hareketinin toplumsal görünürlüğüne destek veren firma yasal haklar konusunda da desteğini sürdürmüş ve Amerika’da Trump hükümetinin transseksüelleri askere almayı engelleyen yasa teklifine karşı çıkmıştır [2]. Albert Kennedy Trust, San Francisco AIDS Vakfı ve  TransAmsterdam dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 20 LGBT destekçisi kuruluşa ücretsiz yolculuk ve yemek hizmeti verme sözünü yerine getirmeye devam edeceğini duyuran şirket, transseksüel ve non-binary sürücü ve kuryelere, uygulamada görülen yasal adlarını güncelleme imkanı sunmuştur [3]. 

Onur ayı
Uber, onur ayı kutlamaları kapsamında uygulamasındaki güzergah çizgisini ve araçları gökkuşağı renkleriyle yeniden tasarlamıştır.

2021 yılında Hollanda’da gerçekleştirilen Onur yürüyüşü etkinlikleri sırasında aracına Amsterdam’lı drag queen Slet Lana’yı almak istemeyen bir kullanıcı hakkında soruşturma başlatan Uber, gelen tepkilere aldırış etmeden bu tür “ayrımcılıkların” şirket bünyesinde kabul edilmeyeceğini vurgulamıştır. 

Drag queen
Amsterdam’lı drag queen Slet Lana.

Kaynak: 
[1] https://www.youtube.com/embed/i2TtoVhhp2g
[2] https://www.uber.com/ca/en/about/diversity/pride-at-uber
[3] https://www.uber.com/us/en/pride/?uclick_id=8228f232-d837-4655-9051-321c4106fc50