Starbucks ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Onur etkinliklerinin sponsoru olan Starbucks, eşcinsel evliliği destekleyen tutumunun yanı sıra reklam kampanyalarında drag queen, trans ve lezbiyen karakterlere yer veriyor.
Starbucks ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Ünlü kahve zinciri Starbucks, LGBT topluluğunu destekleyen firmalar arasında yer almaktadır. Etki edebileceği her alanda sorumluluk üstlenen şirket kendi içerisinde bir Onur İttifakı Ağı’na sahiptir. 1996'da Starbucks çalışanları tarafından kurulan bu oluşum şirket bünyesinde çalışan LGBT topluluğuna yönelik desteği artırmayı amaçlamaktadır. İttifak, Seattle, New Jersey, Chicago, Sydney, Johannesburg, Londra ve Amsterdam gibi büyük eyaletlerde Onur etkinliklerine sponsor olarak destek vermektedir. Amerika’da eşcinsel evliliği yasaklayan yasaya karşı çıkan işletmeler arasında yer alan Starbucks, 2011 yılında kamuoyuna yaptığı bir açıklama ile Washington eyaletinde eşcinsel evlilik yasasını desteklediğini açıklamıştır. 

Anneler Günü reklam filminde yer alan lezbiyen çift

Şirket, medyada LGBT topluluğunun görünürlüğünü artırmaya yönelik adımlar atmış ve LGBT üyelerine yer verilen bir dizi reklam kampanyası düzenlemiştir. Örneğin Anneler Günü için hazırlanan bir Starbucks reklamında kucağında bebek ile birbirine sarılan iki kadının çift olarak gösterildiği görüntülere yer verilmiştir. Bu görüntü ile birlikte dış ses: "İki anne bir anneden daha iyidir." şeklinde bir ifade kullanmaktadır [1].

Drag queenlerin yer aldığı reklam filminden bir kare

Starbucks’ın LGBT temalı bir başka reklam filminde, Amerika'nın drag queen süper starını arayan, reality şov programından iki yarışmacıya yer verilmiştir [2].

Animasyon filminde yer alan lezbiyen çift

Starbucks boyanabilir bardak tasarımlarını tanıtmak için hazırlanan bir animasyon filminde birbirleriyle öpüşmek üzere olan lezbiyen çifte yer vermiştir. Şirketin yakın zamanda yaptığı bir açıklamada LGBT topluluğu için yıllardır süre gelen destek çalışmalarından da bahsedilmiştir. Açıklamaya göre; 2013'te şirketin sağlık avantajları kapsamı, cinsiyet değiştirme ameliyatını da içerecek şekilde genişletilmiştir. Bu tarihten itibaren Starbucks, trans çalışanlarına cinsiyet değiştirme konusunda destek vermeye başlamıştır. 2015'te teknoloji sistemleri güncellenerek, mağaza belgelerinde çalışanın seçtiği adı veya takma adını istediği cinsiyete uygun olacak şekilde düzenlemesi sağlanmıştır. 2018’de ise daha önce kozmetik olarak kabul edilen meme küçültme veya büyütme ameliyatı, yüz feminizasyonu, saç ekimi gibi bir dizi prosedürü kapsayan sağlık sigortası seçenekleri trans çalışanlar için genişletilmiştir. 2019'da Starbucks, ebeveyn olmak isteyen eşcinsel çiftleri desteklemek için aile genişletme yardımlarını artırdığını duyurmuştur. [3]

Trans karakterin yer aldığı reklam filminden görüntüler

Starbucks'ın Hindistan’da yayınlanan bir reklam filminde trans karakterin ailesi tarafından kabul süreci ele alınmıştır. “Senin isminle başlar” sloganıyla yayınlanan reklamda, anne baba cinsiyet değiştiren oğulları ile Starbucks’ta buluşuyor. Reklamın sonuna doğru baba kahve siparişi veriyor. Sipariş hazır olduğunda ise barista trans karakterin ismini kadın ismi olarak telaffuz ediyor. Arpit ismi Arpita olarak değişiyor [4].

Trans gencin yer aldığı reklam filminden bir kare

İngiltere’de “Senin ismin ne?” sloganıyla yayınlanan bir diğer reklam filminde trans bir gencin hikayesine yer veriliyor. Esas cinsiyeti kadın olan ergenlik sürecindeki gencin her mekanda kadın ismiyle çağırıldığı ancak Starbucks’ta kendisini erkek ismiyle “James” olarak tanıttığı görülüyor. Destek kampanyalarının yanı sıra Starbucks, Haziran 2021 ile Mayıs 2022 arasında LGBT kuruluşlarına 300'den fazla hibe sağladığını ve toplamda 700 bin dolarlık bağış yaptığını açıklamıştır.

Kaynak: 

[1] https://www.youtube.com/embed/spn_tCUZ1Hk

[2] https://www.youtube.com/embed/YkyTQP27H6s  

[3] https://one.starbucks.com/get-the-facts/celebrating-pride-month/

[4] https://www.youtube.com/embed/qI0ZF_DF-6Q