Procter & Gamble (P&G) ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Tanınmış pek çok alt markayı bünyesinde barındıran P&G, çeşitli etkinlikler, bağış kampanyaları ve girişimler vasıtasıyla LGBT topluluğunu destekleyen bir markadır.
Procter & Gamble (P&G) ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Procter & Gamble (P&G), dünya çapında faaliyet gösteren bir çok uluslu bir tüketici ürünleri şirketidir. Şirket, 1837 yılında ABD'nin Cincinnati şehrinde William Procter ve James Gamble tarafından kurulmuştur. P&G, ev temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, bebek bezi, hijyen ürünleri ve birçok farklı kategoride tüketici ürünlerini üretmekte ve pazarlamaktadadır.

P&G, LGBTQ+ topluluğunu desteklemek için çeşitli çabalar yürütmektedir. Bunlardan biri, "Can't Cancel Pride" (“Onuru İptal Edemezsiniz”) başlıklı bir etkinliktir. Bu etkinlik, LGBTQ+ topluluğunu görünür kılmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, etkinlik kapsamında LGBTQ+ organizasyonlarını desteklemek için maddi yardım sağlanmaktadırlar. Örneğin, 2021'de "Can't Cancel Pride" etkinliği, GLAAD, SAGE, National Black Justice Coalition, The Trevor Project, CenterLink ve OutRight Action International gibi altı LGBTQ+ organizasyonuna toplamda 4.2 milyon doların üzerinde bağış toplamıştır. Bunun yanı sıra, P&G, LGBTQ+ çalışanlarına destek vermek için çeşitli girişimlerde bulunmaktadır.

Procter & Gamble altında bulunan bazı markalar:

·         Pampers Prima
·         Alo
·         Ariel
·         Orkid
·         Tampax
·         Braun
·         Gillette
·         Old Spice
·         Venus
·         Head & Shoulders
·         Herbal Essences
·         Pantene
·         Fairy
·         Febreze
·         İpana
·         Oral-B
·         Vicks

Kaynaklar
https://us.pg.com/blogs/lgbtq-history-month-2022/ (Erişim tarihi: 26.04.2024)
https://www.cantcancelpride.com/assets/docs/ccp2021_impactreport.pdf (Erişim tarihi: 26.04.2024)