Fairy ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Temizlik markası Fairy, LGBT temalı reklam kampanyalarının yanı sıra LGBT kuruluşlarıyla ortak kampanyalar düzenleyerek topluluğa maddi destekte bulunuyor.
Fairy ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Fairy, Procter & Gamble şirketine ait bir temizlik ürünleri markasıdır. Özellikle bulaşık deterjanları ve sabunları gibi temizlik ürünleriyle tanınır. Ayrıca, Fairy markası LGBT topluluğunun desteklenmesine yönelik çeşitli kampanyalara da katılmış ve destek olmuştur.

2019 yılında Fairy, LGBT’lilerin desteklenmesi amacıyla 1989 yılında kurulmuş İngiliz hayır kurumu olan Albert Kennedy Trust (AKT) için bir reklam kampanyası başlattı. Bu kampanya kapsamında, LGBT temalı özel ambalaj tasarlanıp satışa sunuldu. Her satılan sınırlı sayıda üretilen ürünle AKT’ye bağış yapıldı. Bu kampanya çerçevesinde İngiliz şarkıcı Duncan James ile bir reklam filmi çekildi. 

Markanın LGBT temalı reklam filminden bir kare

2022 yılında Fairy, Avustralya'da Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras ( Sydney şehrinde her yıl düzenlenen büyük bir LGBTQ+ festivali) ile işbirliği yaparak çektiği reklam filminde LGBT tanıtımı ve olumlamasını sunmuştur. Reklam filminde, yemek sofrasında bir araya gelen aile üyelerine "Zamirler niçin önemli?" ve "Queer ne demek?" gibi LGBT kavramlarına dair düşündürücü sorular yöneltilmiştir. Aileler, "[Queer olmak] kendin olmak demek; herkesle aynı olmak, ancak aynı zamanda herkesten farklı olmak demek" gibi olumlayıcı cevaplar vermişlerdir.
 

LGBT temalı reklam filminden kareler

Kaynaklar

[1] https://youtu.be/kSl0AMiP_I4?feature=shared

[2] https://youtu.be/kYpnBgexZgA?feature=shared