Braun ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Elektrikli ev aletleriyle tanınan Braun, erkek tıraş makineleri için hazırladığı reklam kampanyasında esas cinsiyeti kadın olan bir trans erkeğe yer veriyor.
Braun ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Alman menşeli teknoloji markası Braun, P&G şirketi bünyesinde faaliyet göstermektedir. Elektrikli traş makineleri, saç kurutma makineleri, diş fırçaları, kahve makineleri ve blender gibi kişisel bakım ürünleri ve elektrikli ev aletleriyle tanınan marka web sitesinde yayınladığı bir reklam kampanyasında transseksüel oyuncuya yer vererek LGBT hareketine destek sunmuştur. 

Marka, erkekler için hazırladığı traş makinesinin tanıtımı için esas cinsiyeti kadın olan bir trans erkeğe yer vermiştir. Söz konusu reklamda bir aynanın önünde Braun ürünü kullanarak tıraş olan trans oyuncunun, göğüs bölgesinin altında cinsiyet değiştirme ameliyatlarının bir parçası olarak geçirdiği çift mastektominin (her iki göğsün alındığı transseksüel ameliyatı) izleri gösterilmektedir. Görüntüler, kadınların göğüslerini aldırıp hormon kullanmaları halinde erkek olabileceği yönünde yanıltıcı bilgiler içerdiği için kamuoyunda büyük tepki toplamıştır. 

Braun, reklam kampanyasında yer verdiği transseksüel oyuncu ile LGBT hareketine desteğini açıklamıştır.