Polonya hükümeti, nefret söylemi adı altında LGBT hareketine dokunulmazlık sağlayan bir yasa tasarısı hazırlıyor

Polonya Hükümeti, yasalaşması halinde LGBT’liler hakkında saldırgan bulunan yorumların üç yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören bir yasa tasarısı taslağı yayınladı.
Polonya hükümeti, nefret söylemi adı altında LGBT hareketine dokunulmazlık sağlayan bir yasa tasarısı hazırlıyor


Kaynak: brusselssignal.eu
Erişim tarihi: 03.04.2024

Polonya Hükümeti, yasalaşması halinde LGBT’liler hakkında saldırgan bulunan yorumların üç yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören bir yasa tasarısı taslağı yayınladı. Önerilen mevzuat, Başbakan Donald Tusk'ın Sivil Koalisyonu ve Üçüncü Yol ittifakı ile koalisyon hükümetinin bir parçası olan Sol Parti'den Adalet Bakan Yardımcısı Krzysztof Śmiszek tarafından hazırlandı.

Planlanan hamle, LGBT’lilerin sözde "nefret söylemine" karşı yeterli yasal korumaya sahip olmadığını iddia eden aktivistler tarafından öncelikli bir adım olarak ilan edildi. Hükümet Bilgi Merkezi (CIR) tarafından yayınlanan taslak, ayrımcı kriterler kataloğunu engellilik, yaş, cinsel yönelim ve cinsiyet ifadesini de içerecek şekilde genişletiyor.

Adalet Bakan Yardımcısı Śmiszek, söz konusu yasa tasarısı hakkında şunları söyledi: "Taslağın getiriliş amacı, ceza kanununda mağdurların güç kullanımı, tehdit, nefrete teşvik ve engellilik, yaş, cinsel yönelim veya cinsiyet ifadelerine dayalı hakarete karşı tam olarak korunmasını sağlamaktır."

Tasarı yasalaşırsa, ayrımcılığa dayalı şiddet eylemleri ya da güç kullanma tehdidi için üç aydan beş yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Diğer cezalar arasında cinsel yönelim ya da cinsiyet ifadesine dayalı ayrımcılık ve hakaretin üç yıla kadar hapisle cezalandırılması da yer alıyor. 

LGBT
Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda muhafazakar partinin destekçisi olduğu için LGBT yanlısı tasarı muhtemelen veto edilecek.

Muhafazakar düşünce kuruluşu Ordo Iuris için çalışan Paweł Szafraniec, Brussels Signal haber sitesine konuşarak: "Bu mevzuatta 'nefret söylemi' teriminin bir tanımı yok, sadece korunması amaçlanan insan kategorilerinin bir listesi var. Bu tanımlar uluslararası antlaşmalarda ya da uluslararası mahkemelerin kararlarında hiçbir yerde yer almamaktadır. Uluslararası örgütler bu tür tanımları formüle etmeye çalışmaktadır ancak bunlar Üye Devletler için bağlayıcı değildir." dedi. Szafraniec olası tanımlar hakkında ise şunları söyledi: "Bunlar ifade, bilgi ve haber alma özgürlüğü açısından çok geniş kapsamlı ve tehlikeli olma eğilimindedirler, dolayısıyla insan hakları ve medeni haklar açısından zorluk teşkil etmektedirler."

Szafraniec, "nefret söylemi" ifadesinin Polonya'nın ceza kanununda henüz tanımlanmadığını belirterek riskler konusunda uyarıda bulundu. Szafraniec: "Kendimizi kandırmayalım. Bu yasa taslağının amacı LGBT’lileri korumak değil, LGBT hareketinin muhalifleriyle başa çıkmak için bir sopa oluşturmak ve LGBT aktivistlerinin taleplerini sorgulayan araştırmaların yayınlanmasını engellemektir. Bu, insanları susturmak ve böylece ifade özgürlüğünü engellemek için tasarlanmış siyasi bir önlemdir" dedi.

Yasa tasarısının, iktidar koalisyonunun çoğunlukta olduğu Parlamentonun her iki kanadından da geçmesi muhtemel ancak Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, teklif edilen yasaya karşı çıkacak olan Muhafazakârların (PiS Partisi) destekçisi olduğu için muhtemelen tasarı veto edilecek.

PiS Partisi, görevde olduğu süre boyunca okullarda LGBT içerikli cinsel eğitime karşı çıktı. Bazı Polonyalı yerel yetkililer ise "LGBT ideolojisini" okullardan uzak tutmayı amaçlayan "Aileler için Tüzük" isimli kararları kabul ettiklerinde Avrupa Komisyonu'nun öfkesini üzerlerine çekti. LGBT aktivistleri, PiS Partisi'nin "LGBT'den arındırılmış bölgeler" kurulmasını önerdiğini iddia ederken, Bart Staszewski adlı bir aktivist de "LGBT'den arındırılmış bölge" yazılı bir tabelanın altında çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Polonya Anayasası evliliği bir erkek ve bir kadın arasındaki birliktelik olarak tanımlasa da Başbakan Donald Tusk’ın Partisi, Sol Parti ve Üçüncü Yol ittifakındaki pek çok kişi, eşcinsel birlikteliklerin medeni birliktelik olarak yasallaştırılması için mevzuat çıkarılmasını destekliyor.