IKEA ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Dünyaca ünlü mobilya markası IKEA, hazırladığı LGBT temalı reklam kampanyalarıyla eşcinsel evlilik ve eşcinsel aile kurma fikrini normalleştirmeye çalışıyor.
IKEA ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Dünyaca ünlü mobilya ve eşya markası IKEA, yurtdışı reklam faaliyetlerinde LGBT topluluğunu ve eşcinsel evliliği destekleyen çalışmalarıyla ön plana çıkan bir firmadır. Pek çok ülkede LGBT topluluğuna destek amacıyla farklı içerikte kampanyalar düzenleyen firmanın reklam çalışmalarından birkaç örnek sunalım. 

Eşcinsel çiftin yer aldığı reklam görseli

IKEA ABD’de yayınlanan bir dergi reklamında “Tüm evler eşit yaratılmıştır” sloganıyla birlikte eşcinsel bir çiftin fotoğrafına yer verdi.

"Bir çantadan daha fazlası"

Firma Onur ayı kutlamaları dahilinde meşhur mavi-sarı çantalarını LGBT simgesi olan gökkuşağı bayrağının renkleriyle yeniden üretti. Onur ayı boyunca tüm mağazalarda satışa çıkarılan çantadan elde edilen gelirin tamamı LGBT topluluğu için çalışan Human Rights Campaign Vakfı’na bağışlandı. Amerika’da başlatılan bu kampanya dünyanın farklı bölgelerinde de uygulandı.

LGBT temalı reklam kampanyasında yer alan drag queenler

IKEA Kanada, Onur ayını kutlamak amacıyla mağazalardaki ürünleri kullanarak drag queenler için giysi tasarladı. Drag queen kadın kıyafetleri giyen, makyaj yapan ve abartılı hareketlerle kadınları taklit etmeye dayalı gösteriler yapan erkekleri adlandırmak için kullanılan bir tabirdir. Firma “DRÄG” ismini verdikleri kampanya kapsamında mağazalarındaki duş perdesi, avize ve şemsiye gibi parçaları drag queenler için giysilere dönüştürdü.

IKEA "Aşk Koltukları"

Yine IKEA Kanada, LGBT topluluğunu temsil eden bayraklardan ilham alarak 10 farklı koltuk tasarladı. "Aşk Koltukları" isimli proje kapsamında LGBTQ+ topluluğundan tasarımcılarla işbirliği yapan firma, ortaya çıkan ürünleri mağazalarında sergiledi. 

LGBT temalı reklam filminde yer alan transseksüel adam

Proje için LGBT üyeleriyle özel bir reklam filmi de çekildi.[1] Reklam filminde LGBT üyeleri, onları temsil eden koltuklara oturuyor ve röportaj veriyor. Röportajlardan birinde cinsiyet değiştirerek erkek olan bir transa yer veriliyor. [2] Evli ve iki çocuklu bir “aile” olarak karşımıza çıkarılan bu insanlar üzerinden IKEA eşcinsel evlilik ve eşcinsel aile fikrini normalleştirmeye çalışıyor. Kanada’daki mağazalarına gökkuşağı bayrakları da asan firma LGBT topluluğuna desteğini açıktan gösteren markalar arasında. 

Hemen hemen her ülkede LGBT topluluğuna destek veren reklam kampanyaları yürüten IKEA ülkemizde henüz bu tip bir faaliyet girişiminde bulun-a-mamıştır. 

Video Kaynak: 

[1] https://www.youtube.com/embed/jkISKJwW9fI

[2] https://www.youtube.com/embed/fTI3NQzFJqw