Herhangi bir madde bağımlılığı tedavisi eşcinsellerin metamfetamin alışkanlığından kurtulmasına yardımcı oluyor

Yeni bir çalışma, herhangi bir uyuşturucu bağımlılığı tedavisinin eşcinsel erkekler arasında hızla artan metamfetamin kullanımının bırakılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.
Herhangi bir madde bağımlılığı tedavisi eşcinsellerin metamfetamin alışkanlığından kurtulmasına yardımcı oluyor

 

Erişim Tarihi: 6.12.2023

Kaynak: healthday.com

 

Önemli Çıkarımlar

  • Metamfetamin kullanımı Amerika Birleşik Devletleri genelinde, özellikle de eşcinsel ve biseksüel (her iki cinsiyete de ilgi duyan kişi) erkekler arasında hızla artıyor.
  • Yeni araştırmalar, başka bir uyuşturucuya odaklanılsa bile, her türlü uyuşturucu bağımlılığı tedavisinin metamfetamin kullanımını azaltabileceğini gösteriyor.
  • Araştırmacılara göre, sadece ilaç tedavi 'ağı' içinde bulunmak bile yardımcı olabiliyor.

Metamfetamin kullanımı eşcinseller arasında uzun süredir bir salgın halinde varlığını sürdürüyor; ancak yeni bir çalışma, herhangi bir madde bağımlılığı tedavisinin metamfetamin kullanımının bırakılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları basın açıklamasında, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerin "son yıllarda ABD'deki metamfetamin krizinden orantısız bir şekilde etkilenen bir nüfus" olduğunu belirtiyor. Bu erkekler için madde bağımlılığı tedavisi mevcut, ancak bu tedavi gerçekten onlara metamfetamin alışkanlığından kurtulmada yardımcı olabilir mi?

Yeni bir çalışmada, UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) epidemiyoloğu* Allison Rosen liderliğindeki araştırmacılar, 2014-2022 çalışma döneminde en az bir kez meth kullandığını söyleyen 285 Los Angeleslı erkeğin sonuçlarını takip etti. Rosen'ın grubu, bu erkeklerin herhangi bir madde bağımlılığı tedavisine dahil olmaları halinde - opioid veya esrar gibi başka bir uyuşturucu için olsa bile - metamfetamin (meth) kullanım oranlarının düştüğünü tespit etti. Buna günlük kullanımda azalma ve tamamen yoksunluk dönemleri de dahil.

Eşcinsel
Metamfetamin kullanımı eşcinsel ve biseksüel erkekler arasında hızla yaygınlaşıyor.

Rosen, metamfetamin için tedavi seçenekleri sınırlı olsa da, bu çalışmanın insanların tedaviye erişimini ve tedavi seçeneklerini artırmaya çalışmanın önemli olduğu gerçeğini ortaya koyduğunu söyledi. "Bir tür tedavi işe yarıyor gibi görünüyor. Mekanizmanın ne olduğunu tam olarak söyleyemiyoruz ama belki de sadece tedavi sistemine bağlı olmak bile başlı başına değerlidir. Burada asıl önemli olan, madde kullanımı tedavisinin insanların metamfetamin kullanımını azaltmalarına yardımcı olabileceğine dair kontrollü klinik çalışma ortamının dışında bazı kanıtlar sağlıyor olmamızdır" dedi. Çalışma geçtiğimiz günlerde Journal of Substance Use and Addiction Treatment dergisinde yayımlandı.

Metamfetamin kullanımı Amerika Birleşik Devletleri genelinde giderek büyüyen bir sorun. 2021'de yayınlanan bir Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırması, yılın en az 100 günü meth kullandığını söyleyen yetişkinlerin sayısının 2015'ten 2019'a %66 arttığını gösterdi. Bu artış trajik ölümlerde de artışa yol açtı. Yapılan çalışma, ölümcül aşırı dozların sayısının aynı zaman diliminde %180 arttığını ortaya koydu.

Özellikle eşcinsel ve biseksüel erkeklerin bundan çok daha ciddi bir şekilde etkilendiği görülüyor. Araştırmacılar, bu grubun meth kullanmaya daha yatkın olduğunu ve bunun HIV kapma olasılığını da artırabileceğini belirtiyor.

İnsanların metamfetamini bırakmalarına yardımcı olacak tedavi seçenekleri sınırlı, ancak yeni çalışma her türlü bağımlılık tedavisinin buna yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

 

*Hastalıkların ortaya çıkma nedenlerini, yayılma modellerini, etkiledikleri popülasyonları ve risk faktörlerini araştırarak hastalık kontrol ve önleme stratejileri geliştirmeye çalışan meslek grubu.

KAYNAK: Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles, haber bülteni, 29 Kasım 2023