Duolingo, LGBTQ+ içeriği nedeniyle Rusya'da soruşturmayla karşı karşıya

Rusya'nın medya gözlemcisi dil uygulaması Duolingo'yu “LGBT propagandası” yapması nedeniyle mercek altına aldı.
Duolingo, LGBTQ+ içeriği nedeniyle Rusya'da soruşturmayla karşı karşıya


Kaynak: advocate.com
Erişim Tarihi: 19.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 14.02.2024

Rus hükümeti, LGBTQ+ karakterleri içerdiği için eğitim uygulamalarından birini mercek altına aldı. Rus medya kuruluşu Meduza'ya göre, dil öğrenme uygulaması Duolingo, Rusya'nın medya düzenleme kurumu Roskomnadzor (RKN) tarafından soruşturma altında.

Soruşturmanın özünü, eğitim materyallerinde LGBTQ+ referanslarına yer vererek "LGBT propagandası" yaptığı iddiasıyla Duolingo'ya yöneltilen suçlamalar oluşturuyor. The Jerusalem Post'un "kamu ahlakı, kültürü ve geleneksel değerleri" savunduğunu iddia ettiği bu iddiaları ilk olarak Novosibirsk merkezli bir kuruluş olan Radetel gündeme getirdi.

Bu durum, Rusya'nın 2013'ten bu yana "LGBTQ+ propagandası" olarak kabul edilen şeyleri sansürlemeyi amaçlayan ve 2023 itibariyle cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan LGBTQ+ karşıtı yasalarının bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Soruşturma, Rusya'nın çabalarının, özellikle de uluslararası şirketler ve eğitim platformları üzerindeki etkilerinin daha geniş kapsamlı sonuçlarını vurgulamaktadır.

Rusya son zamanlarda LGBTQ+ propagandalarını daha da kısıtlayarak LGBTQ+ hareketlerini "aşırılık yanlısı" olarak etiketledi.

60 milyonu aşkın küresel kullanıcı tabanına 40'tan fazla dilde dersler sunan Duolingo, derslerinde LGBTQ+ karakterlerin ve anlatıların temsilini açıkça benimsemiş ve bunları günlük bağlamlarda sunmayı amaçlamıştır.