Dead End: Paranormal Park

Çocuk karakterlerin temsil ettiği gey, biseksüel ve transseksüel profilleri ile dizinin bir LGBT vitrininden farkı yok.
Dead End: Paranormal Park

 

2022 yılında yayınlanmaya başlayan Netflix yapımı Dead End: Paranormal Park, medyada LGBT görünürlüğünü arttırmaya yönelik hazırlanmış bir animasyon yapımıdır. Başrollerinde sözde trans çocuğa yer verilen dizi, içeriğinde yer alan karakterlerle de oldukça dikkat çekicidir. 

Dizi genel olarak LGBT’nin savunduğu sözde “çeşitlilik ve kapsayıcılık” temalarını kullanarak farklı ırk, din, kültür ve cinsel meyle sahip insanları oyuncu kadrosuna dahil etmiştir. Dizide Barney, Norma ve konuşan köpek Pugsley’in tema parkındaki maceraları ele alınıyor. Yalnızca iki sezon yayınlanan animasyon dizisinin seslendirme sanatçıları da özellikle trans aktörler ve ünlü drag queenlerden seçilmiş. 

Örneğin baş karakter Barney, kendisi de trans olan aktör Zack Barack tarafından seslendiriliyor. Ailesinin onu kabul etmemesi sebebiyle evden kaçan ve bir eğlence parkında yaşamak zorunda kalan Barney ergenlik çağındaki bir sözde trans çocuğu temsil ediyor. Görüntüdeki sahnede arkadaşı Norma’ya “Ben bir transım” diyerek açılıyor.

Barney’nin yakın arkadaşı Norma ise hem kadın hem erkeklere ilgi duyduğu için biseksüelliği temsil ediyor. Dizinin bir bölümünde “Ben kızlardan hoşlanıyorum, biseksüelim” ifadeleriyle açıkça cinsel meylini belirtiyor.

Bu karakterin aynı zamanda başörtüsüyle dizide yer alan Badyah'a aşık olduğunu da görüyoruz. Ona ondan hoşlandığını söylüyor ancak Badyah’tan herhangi bir karşılık alamıyor. Bu noktada ikilinin arkadaşlıklarına devam ettiklerini de söylemek gerekiyor. 

Norma karakterinin annesine biseksüel olduğunu açıkladığı sahnede ise annenin kızına destekleyici ifadelerde bulunması dikkat çekiyor. Bu durumdan özellikle “gurur duyan” LGBT destekçisi bir ebeveyn profili görüyoruz.

Dizinin bir diğer karakteri Logs ise açıkça gey olduğunu ilan ediyor. 

Dizide Barney karakteri ile aralarında bir gey romantizmi oluşturuluyor. Barney’nin onunla evlilik hayali kurduğu sahneye yer veriliyor. 

İlerleyen bölümde erkek erkeğe öpüşme sahnesine de yer verilerek izleyiciye eşcinsel çift profili sunuluyor.

Çocuk karakterlerin temsil ettiği gey, biseksüel ve transseksüel profilleri ile bu dizinin açıkça bir LGBT vitrini haline geldiğini söylemek mümkün. Bu haliyle son derece sakıncalıdır.