Arnavutluk'ta iki eşcinsel kadın, aile kanununa karşı çıkarak ülkenin dini nikah töreni yapan ilk LGBT’li çifti oldu | Mesele LGBT

İki Arnavut kadını, anayasanın evlilikle ilgili bir maddesine aykırı hareket ederek ülkenin ilk dini eşcinsel evliliğini gerçekleştirmeleri üzerine Arnavutluk toplumunda tartışmalara neden oldu.
Arnavutluk'ta iki eşcinsel kadın, aile kanununa karşı çıkarak ülkenin dini nikah töreni yapan ilk LGBT’li çifti oldu | Mesele LGBT


Kaynak: euractiv.com
Erişim tarihi: 20.05.2024

AB'nin Arnavutluk Büyükelçisi Silvio Gonzato'nun Arnavutluk vatandaşlarının kanun önünde eşitliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylediği bir zamanda iki Arnavut kadını, ülke tarihinde anayasanın evlilikle ilgili bir maddesine aykırı bir şekilde dini nikah töreni yapan ilk LGBT’li çift oldu.

Alba Ahmetaj ve Edlira Mara isimli lezbiyen kadınlar, 17 Mayıs Cuma günü yerel bir belediye binasında yasal evlilik başvurusunda bulundu. Arnavutluk’un Aile Kanunu evliliği bir erkek ve bir kadın arasında tanımlıyor. Lezbiyen çift ise Anayasanın 53. Maddesinde yer alan "Herkes evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir" ifadesine dayanarak Aile Kanunu'nun cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yaptığını ve Arnavutluk Anayasasını ihlal ettiğini öne sürüyor. 

Çift, 19 Mayıs Pazar günü Belediye Başkanı Erion Veliaj'ın koltuğu olan Tiran Belediyesi'nin çatı katında dini nikah kıydı. Çift, bu mekanı kentin vergi mükellefleri tarafından çeşitli etkinlikler için kullanılabilen kamusal bir alan olduğu için seçtiklerini ifade etti. Ancak eşcinsel çift, kendilerini evlendirecek yerel bir rahip bulamadıkları için Birleşik Krallık'tan iki rahip çağırdı. Bu rahipler ise özellikle bu olay için gelmeyi kabul etti. 

Eşcinsel evlilik
Alba Ahmetaj ve Edlira Mara isimli lezbiyen kadınlar, Arnavutluk'ta ilk dini eşcinsel evliliği gerçekleştirdi.

Arnavutluk toplumu öfkeli

Ancak dava, evliliği bir erkek ve bir kadın arasında gören ve eşcinsel ilişkileri ve eşcinsel evliliği önemli ölçüde reddeden Arnavutluk toplumunda tartışmalara neden oldu. 

Ülke medyası da düğünü bir skandal olarak nitelendiren ve Belediye Başkanı Erion Veliaj'ı evliliğin belediye binasında yapılmasına izin verdiği için eleştiren haberler yayınladı. Benzer şekilde sosyal medyada da eşcinsel çifte karşı tepki gösterildi. AB'nin Arnavutluk Büyükelçisi Silvio Gonzato da Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin eşcinsel evliliği yasallaştırma sözü vermesinin ardından Arnavutluk'un eşcinsel evliliğe izin verip vermemesi gerektiği sorusuna, bunun AB müktesebatının bir parçası olmadığını söyledi.