Tokyo Godfathers | Anime

Bir trans karakterin hikayesini temel alan anime, LGBT ideolojisinin argümanlarını işliyor.
Tokyo Godfathers | Anime

 

2003 yılında vizyona giren Tokyo Godfathers filmi üç evsiz karakterin etrafında dönüyor. Gin, Miyuky ve Hana’nın çöplükte terk edilmiş bir bebek bulmaları ve bebeğin ailesini aramalarını konu ediniyor. 

Filmin en dikkat çeken kısmı travesti olan Hana karakteri üzerinden bir transseksüel temsiliyeti yapılmasıdır. Esasen erkek olan Hana, makyajı ve kadınsı giyimiyle kendini bir kadın olarak gösteriyor. Konuyla alakalı, Tanrı'nın kendisini yanlış bedende yarattığını iddia ederek LGBT ideolojisinin argümanlarını kullanan Hana, aynı zamanda kendini Tanrı’nın bir hatası olarak tanımlıyor.

Anne olmak isteyen ancak esas cinsiyeti erkek olduğu için bu hayalini gerçekleştiremeyecek olan karaktere bebeğin bulunmasıyla birlikte bir annelik rolü veriliyor. Hana bebeği gördükleri ilk andan itibaren sahipleniyor, ona bir isim veriyor ve ailesini bulmak için diğer iki karakteri de ikna ediyor. 

Film boyunca son derece anaç, sahiplenici ve koruyucu anne tavırları sergiliyor.

Hana’nın kişisel geçmişine baktığımızda bir drag queen olarak barlarda çalıştığını öğreniyoruz. Bar sahnelerinde sarışın bir kadın görünümünde olan Hana, vücuda oturan parlak kırmızı bir elbise giyiyor. 

Ken adında bir erkek arkadaşı olan Hana, onu bir hastalık sonucu kaybediyor. Ken'in AIDS'ten ölüp ölmediğinin sorulduğu sahnede "Hayır, sabunun üzerine düştü" şeklinde geçiştirici bir cevap vermesi oldukça dikkat çekici bir ayrıntı. Filmde, esasen bir gey hastalığı olan ve tüm dünyaya yayılan AIDS’e yer verilmesi elbette ki tesadüf değil. Bu diyalogla birlikte sık sık kanlı öksüren ve hastaneye kaldırılan Hana’nın asıl rahatsızlığına dair bir ipucu veriliyor. 

Ken'in AIDS'ten öldüğü ve muhtemelen hastalığı Hana'ya bulaştırdığı ima ediliyor. Bu durum filmde açıkça söylenmiyor ancak AIDS’in bağışıklık sistemini çökerten ve eşcinsel erkekler arasında sıklıkla rastlanan bir hastalık olduğunu göz önüne aldığımızda Hana’nın sırrını da çözmüş oluyoruz.

Film boyunca ana karakterler üzerinden bir aile tablosu çiziliyor. Bu aileye göre trans karakter anaç tavırlarıyla anne rolünde yer alırken Gin isimli evsiz adamın maskülen duruşu baba figürünü yansıtıyor. Evden kaçan genç çocuk Miyuky ve bebek ise ailenin sahip çıkılması gereken çocukları olarak görülüyor. 

Açıkça söylemek gerekir ki Tokyo Godfathers, bir trans karakterin hikayesini temel alarak LGBT temsiliyeti yapan yayınlar arasına girmiştir.