The North Face ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Amerikan giyim markası The North Face, Onur ayına özel bir reklam kampanyasında drag queen'e yer vererek LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir.
 The North Face ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Amerika merkezli outdoor giyim markası The North Face, dağcılık, kamp, yürüyüş gibi açık hava etkinlikleri için ürünler sunan bir marka olarak bilinmektedir. Pek çok ülkede faaliyet gösteren The North Face, LGBT topluluğuna destek veren firmalar arasındadır. 

LGBT temalı reklam kampanyasında drag queen'e yer verildi

Yurtdışında Onur ayı kapsamında yürüttükleri reklam kampanyasında bir drag queen ile çalışma kararı alan marka bu girişimiyle LGBT topluluklarına destek sunmuştur. [1] Drag queen, şov amaçlı makyaj yapan, kadın kıyafetleri giyen ve abartılı hareketlerle kadınları taklit eden erkekler için kullanılan bir tabirdir. Reklamda bir adamın “Doğa, olduğunuz gibi olmanıza izin verir.” dediği duyulur daha sonra aniden bir drag queen’e dönüşen adam “Gay olsanız bile.” der. Gri çadır şeklinde eteğiyle karşımıza çıkan drag queen herkesi “ortaya çıkmaya” davet etmektedir. 

Söz konusu reklam kampanyasından bir kare

Aynı adamla ikinci bir reklam klibi çeken firma bu defa hem iklim krizine hem LGBT haklarına vurgu yapmıştır. Söz konusu klipte, gökkuşağı renklerinde bir kıyafet giyen drag queen, herkesi “doğada açılmaya” davet etmektedir [2].  Kampanya kapsamında her yaş kategorisi için Pride ürünler hazırlayan firma, LGBT temalı ürünlerini yurtdışı mağazalarında satışa sunmuştur. 

Türkiye'de satılan Onur ayı özel koleksiyon ürünleri

Yurtdışı faaliyetlerinde LGBT topluluğunun görünürlüğüne destek veren marka Türkiye’de ise Onur ayına özel tasarlanan ürünlerini satışa sunmuştur. Online mağazalarında satışı devam eden ürünlerin açıklama kısmında “Gururla giyin ve dünyaya, doğada herkesin kendini evinde hissetmesi gerektiğini gösterin.” ifadelerine yer verilmiştir. 

The North Face'in resmi web sitesinde belirtilene göre, LGBT topluluğunu desteklemeye yönelik çabaları bulunmaktadır. The North Face, İngiltere'de Outdoorlads, İtalya'da Arcigay, Almanya'da Gay Outdoor Club, Fransa'da Le Gloss gibi çeşitli kuruluşlarla iş birliği yaparak LGBT topluluğu için doğada etkinlikler düzenlemektedir [3].

Kaynaklar

[1] https://www.youtube.com/embed/SZmeBcmboSQ
[2] https://www.youtube.com/embed/_uSqH31b1ao
[3] https://www.thenorthface.co.uk/about-us/explore-fund.html