Oreo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Bisküvi markası Oreo, LGBT temalı reklam filmleri ve gökkuşağı rengindeki LGBT özel ambalajları ile eşcinselliğini kabul etme çağrısı yapıyor.
Oreo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Bisküvi markası Oreo, 2020 yılında başlattığı “Onurlu Aile” isimli reklam çalışması ile ebeveynlere LGBT’yi kabul çağrısı yaptı. PFLAG isimli LGBT kuruluşu ile işbirliği içerisinde yürütülen kampanya kapsamında iki lezbiyenin hikayesini anlatan kısa bir film yayınlandı.[1]

Söz konusu filmde, bir genç kızın aile evine kız arkadaşıyla geri döndüğü görülüyor. Kadın kadına öpüşme sahnelerinin yer aldığı filmin sonunda ise kızının eşcinsel meyilini kabul eden baba evinin çitlerini gökkuşağı renklerine boyuyor. Kampanya kapsamında sınırlı sayıda gökkuşağı renkli bisküvi de satışa çıkarıldı.

LGBT temalı reklam filminde yer alan lezbiyen çift

Ertesi yıl PFLAG ile işbirliğine devam eden şirket, bu defa özel kutuda üretilen gökkuşağı renkli kremalı bisküvisini satışa çıkardı.

Oreo'nun LGBT topluluğunu desteklemek için tasarladığı gökkuşağı temalı bisküvi ambalajı

Bir sonraki yıl işbirliği çalışmalarına devam eden Oreo, kişiselleştirilen ambalajı ile LGBT topluluğuna destek sundu. Oreo bisküvilerinin üzerine ise markanın ismi yerine “Proud” (Onur) yazısı basıldı. Aynı yıl “Not” isimli bir kısa film yayınlayan firma, bu kez gey bir çocuğun hikayesini ekrana taşıdı. Bu kısa filmde, ailesine açılan eşcinsel çocuğun annesinin, akrabalardan gelebilecek tepkilere karşı oğlunun yanında duruşu gösterildi. Bu film ile yeniden ebeveynlere çocuklarının sözde eşcinselliğini kabul etme çağrısı yapıldı.

LGBT temalı reklam filminde yer alan eşcinsel genç ve annesi

Video Kaynak:

[1] https://www.youtube.com/embed/wj_MaUxlnjc

[2] https://www.youtube.com/embed/viBz0ZwHPN0