Mattel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Barbie bebekleriyle tanınan Mattel, oyuncaklarında akışkan cinsiyet kavramını ön plana çıkararak LGBTQ+ aktivizmi güdüyor.
Mattel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Mattel, dünya genelinde tanınmış birçok oyuncak markasının sahibi ve üreticisi olarak bilinir. Merkezi Amerika’da bulunan şirket; Barbie, Hot Wheels, Fisher-Price, Uno, Polly Pocket gibi birçok popüler oyuncak markasını bünyesinde barındırır. 

Mattel'in "cinsiyetsiz bebek" serisi

Aşırı feminen Barbie bebekleriyle tanınan Mattel, yakın zamanda cinsiyetsiz bebek serisini piyasaya sürdü. “Creatable World” (Yaratılabilir Dünya) ismini taşıyan bu seri, cinsiyetsiz bir bebek ve her iki cinsiyete ait kıyafet, saç gibi değiştirilebilir aksesuarlar içeriyor. Oyuncak bebeklerin iki cinsiyete de uygun görünmesini sağlayan bu girişim, çocuk zihninde cinsiyeti, seçilebilir ve değiştirilebilir bir nesne haline getiriyor.

“Creatable World” (Yaratılabilir Dünya) ismini taşıyan seri, cinsiyetsiz bir bebek ve her iki cinsiyete ait kıyafet, saç gibi değiştirilebilir aksesuarlar içeriyor.

Bebeklerin cinsiyetsiz ve iki cinsiyete de benzetilebilir olması akışkan cinsiyet kavramını ön plana çıkarıyor. Akışkan cinsiyet ise temelde cinsiyetsizlik vurgusu yapan, kişinin esas cinsiyetinden bağımsız olarak ister erkek ister kadın özelliklerine sahip olabileceğini, cinsiyetin zamana ve duruma bağlı olarak değişebileceğini iddia eden bir LGBT ideolojisidir.

“Creatable World” (Yaratılabilir Dünya) ismini taşıyan seri, cinsiyetsiz bir bebek ve her iki cinsiyete ait kıyafet, saç gibi değiştirilebilir aksesuarlar içeriyor.

Şirketin basın sözcüsü ise, yaptıkları araştırma kapsamında çocukların, “cinsiyetçi kalıpların” dikte edildiği oyuncakları istemedikleri sonucuna vardıklarını iddia ediyor. Mattel’in cinsiyetsiz oyuncak serisi için Twitter üzerinden yaptığı duyuruda: “Dünyamızda oyuncak bebekler, onlarla oynayan çocuklar kadar sınırsızdır. Etiketleri dışarıda tutmak ve herkesi içeri davet etmek için tasarlanmış bir oyuncak serisi olan “#YaratılabilirDünya (#CreatableWorld) ile tanışın. #HepinizHoşgeldiniz” ifadelerine yer veriliyor.

Cinsiyet oyuncak serisinin duyurulduğu Twitter gönderisi

Firma sosyal medya hesaplarından Onur ayı kutlama mesajları paylaşarak LGBT topluluğuna destek sunuyor. 

Onur ayını kutlayan paylaşım

Onur ayına özel kampanya başlatan firmanın, UNO isimli oyun kartlarını gökkuşağı renkleriyle yeniden ürettiği görülüyor. Kampanya kapsamında Mattel, LGBT’li gençlere destek sağlayan “It Gets Better” (Daha İyi Olacak) isimli proje ile işbirliği gerçekleştiriyor.

LGBT temalı UNO serisi

Cinsiyetsiz bebekler ve Onur ayı özel ürünlerinin yanı sıra Mattel sinema sektöründe de bir dizi faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda vizyona giren Barbie filminin ortak yapımcısı olan firma, Barbie markası üzerinden queer teması işlenmesine olanak sağlıyor. “Queer” ise cinsel sınırsızlık ve cinsiyet anlamında nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir LGBT ideolojisidir. Filmde gey bir Ken karakterine yer verilirken, Barbie’lerden birini gerçekte trans olan bir oyuncunun oynadığı görülüyor. Öte yandan oyuncuların büyük çoğunluğunun gerçek hayatta lezbiyen ve gey olduğu ufak bir araştırma ile bile ortaya çıkabiliyor. Oyunculardan birinin gerçek hayatta pedofilinin meşruluğuna ilişkin söylediğii skandal sözlerin akabinde Hollywood dünyasından silinip gitmemesi ise oldukça düşündürücü.  

Filmin yönetmeni bir röportajında, “LGBTQ+ topluluğunu getirmeden bu hikayeyi anlatabilmemizin hiçbir yolu yoktu” ifadeleriyle filmdeki LGBT temsiliyetini onaylamıştı.