Levi's ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

LGBT temalı reklam kampanyaları ve cinsiyetsiz koleksiyon ürünleri hazırlayan Levi's, kampanyadan elde ettiği gelirin tamamını LGBT kuruluşlarına aktarıyor.
Levi's ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

ABD merkezli ünlü bir kot giyim markası Levi’s LGBT topluluğuna desteğini her alandan sürdüren bir markadır. Markanın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirket, Amerika’da eşcinsellerin aile kurmasına imkan veren evlilik eşitliği yasasını desteklemek amacıyla Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’ne müdahil olarak dava açan tek Kaliforniyalı şirket olmuştur[1]. LGBT topluluğu için yasal mücadelenin yanı sıra ürettiği ürünlerle de bu topluluğa desteğini göstermiştir. 

LGBT kuruluşlarıyla yürütülen reklam kampanyasından bir kare

Levi’s’in uluslararası ilk onur koleksiyonu Harvey Milk Vakfı ile ortaklaşa hazırlanmıştır. Amerika’da LGBT savunuculuğu amacıyla kurulmuş olan bu vakıf, Amerika'nın ilk açık gey belediye meclis üyesi ve LGBT aktivisti Harvey Milk'in ismini taşımaktadır. Koleksiyonda her iki cinsiyet için tasarlanmış, cinsiyet ayrımı gözetmeyen parçalar yer almıştır.

Geliri LGBT kuruluşlarına bağışlanan reklam kampanyası

Bir diğer onur kampanyasında ise LGBT topluluğunun öne çıkan isimleri reklam yüzü olarak kullanılmıştır. Bu kampanyadan elde edilen gelirin %100'ü Harvey Milk Vakfı ve Stonewall Topluluğu Vakfı'na aktarılmıştır. 

Markanın LGBT temalı özel koleksiyonu

Levi’s, “Proud. Together” (Onur. Birlikte) sloganıyla bir başka kampanya yürütmüştür. Hazırlanan koleksiyondan elde edilen gelir LGBT kuruluşlarına aktarılmıştır. Pazarlama yöneticisi Jennifer Sey, aynı yıl yaptığı bir açıklamada şirketin LGBT topluluğunu destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu, 1992’de çalışanlar arasında eşcinsel partneri olanlara da avantajlar sunan ilk Fortune 500 şirketleri arasında bulunduklarını ve o zamandan beri LGBT’ye desteklerinden ödün vermediklerini açıkça belirtmiştir. Fortune 500, Amerika Birleşik Devletleri'nde gelir açısından en büyük 500 şirketi sıralayan bir listedir. 

Markanın LGBT temalı reklam kampanyasından görüntüler

Markanın yürüttüğü “Use Your Voice” (Sesinizi Kullanın) kampanyasında lezbiyen, gey ve trans modeller kullanılmış ve elde edilen gelir LGBT kuruluşlarına bağışlanmıştır.

Markanın LGBT temalı reklam kampanyasından görüntüler

Ertesi yıl hazırlanan "All Pronouns. All Love” (Tüm Zamirler. Tüm Aşklar) isimli koleksiyonda doğru zamir kullanımı ve buna saygı duymanın önemi vurgulanmıştır.  Koleksiyondan elde edilen gelirin tamamı LGBT kuruluşlarına aktarılmıştır.

Markanın LGBT üyeleri ile yürüttüğü reklam kampanyası

Levi’s 2023 yılına ait Pride kampanyasında ise özel olarak altı LGBT üyesinin hayatlarına odaklanmıştır. Markanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre bu seneki koleksiyonu desteklemek amacıyla Levi’s, tüm dünyada LGBT hakları için çalışan “OutRight Action International” kuruluşuna 100.000 $ bağışta bulunmuştur. 

Levi’s, 30 yıldan uzun bir süredir LGBT savunuculuğu yapan global bir marka olarak sunduğu Pride kampanyalarıyla doğrudan LGBT topluluğunu desteklemekte ve bu desteği kararlılıkla sürdürmektedir.

Kaynak: 

[1]https://www.levistrauss.com/2015/02/12/love-in-levis-our-commitment-to-marriage-equality/