Hourou Musuko - Wandering Son | Anime & Manga

Sözde “trans çocukların” cinsiyet disforisi baz alınarak oluşturulan bu yapım, transseksüelliği özendirici mesajlar veriyor.
Hourou Musuko - Wandering Son | Anime & Manga

 

Wandering Son, Takako Shimura tarafından yazılan ve çizilen bir Japon manga serisidir. 2011 yılında televizyon uyarlaması yapılan dizinin neredeyse tüm karakterleri LGBT’yi temsil ediyor ve onların karmaşık duygu durumlarına odaklanıyor. Dizinin baş karakterlerinin ortaokul çağındaki çocuklar olduğunu da düşünürsek burada özellikle sözde “trans çocuk” temsiliyeti yapıldığını söyleyebiliriz.  

Hikaye, Nitori adlı esas cinsiyeti erkek olan bir sözde “trans çocuk” ile Takatsuki adlı esas cinsiyeti kız olan bir sözde “trans çocuk” arasındaki arkadaşlığa odaklanıyor. 

Nitori, gizlice kız gibi giyinen ve aslında kız olmak isteyen, feminen davranışlara sahip bir erkek çocuğu. 

Nitori 

Karakter dizinin başında kendini doğrudan kız olarak tanımlamıyor fakat repliklerinde “Keşke kız olsaydım”, “Kız gibi giyinmeyi seviyorum” şeklinde ifadelere yer verilerek bu istek seyirciye yansıtılıyor. Okulda erkek üniformasıyla mutsuz gösterilen bu çocuğun evde gizlice giydiği kız kıyafetleri ve perukla çok mutlu bir profil sergilediğini söylemek mümkün. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ise arkadaşlarının da teşvikiyle kadın kıyafetleri giymeye başladığını görüyoruz.

Takatsuki ise erkeksi giyinmeyi seven ve esas cinsiyetinden memnun olmayan bir kız çocuğu. Karakter bu yönüyle FTM (female to male) yani kadından erkeğe cinsiyet değiştiren transları temsil ediyor. Nitori’nin yakın arkadaşı ve ona kız gibi görünmesi için destek sunuyor. Dizide bu iki trans arasında  ilişki yaşandığını da görüyoruz.

Ana karakterler haricinde yan karakterlerde de transseksüellik temsili devam ediyor.

Örneğin kadroda Makoto Ariga adında esas cinsiyeti erkek olan bir trans bulunuyor. Makoto, okulda erkek üniforması giyerken okul dışında ise çiçekli elbiseler giymekten hoşlanan bir erkek çocuğu canlandırıyor.

Makoto Ariga

Yuki Yoshida adındaki bir diğer karakter ise MTF (male to female) yani erkekten kadına cinsiyet değiştirmiş yetişkin bir transı canlandırıyor. Çocukların trans olmak için birbirlerine verdiği desteği takdir eden yetişkin trans rolünde yer alıyor.

Yuki Yoshida

Bunlar haricinde Chizuru Sarashina isminde bir karakter daha var. Chi, LGBT ideolojisinin savunduğu pek çok kavramı bünyesinde taşıyan bir karakter. Bir kız çocuğu olmasına rağmen her iki cinsiyete ait kıyafetleri son derece protest bir tavırla giymesi çapraz giyinme denilen karşı cinsiyetin kıyafetlerini giyinme yaklaşımına bir örnek. 

Chizuru Sarashina

Kendisini bazen kız bazen erkek gibi göstermesi ve bu konuda okul kurallarına karşı gelmesi ise onun akışkan cinsiyet kavramını yani erkek ve kadın özellikleri arasında geçişler yaşamayı ve queer ideolojiyi (her iki cinsiyetten birinde hissetmeyi reddeden ve cinsiyet sınırları dışında yaşamayı savunan ideolojiyi) temsil ettiğini gösteriyor. 

Dizi boyunca çocuklar üzerinden bir cinsiyet değiştirme teması işlenerek eşcinsel meyillerin aslında kişide çok önceden var olabileceği yanılgısına yer veriliyor. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ergenliğin başlamasıyla birlikte çocukların vücudunda esas cinsiyetlerine yönelik fiziksel değişimler yaşanıyor. Fakat çocuklar LGBT ideolojisine uygun olarak kendi gelişim süreçlerini de reddeden ve bu durumdan hoşnut olmayan bir tavır sergiliyorlar.

Bu yönüyle bakıldığında Wandering Son’ın, temelde cinsiyet disforisi (hoşnutsuzluğu) geçiren çocuklar hakkında transseksüelliği özendirici yayın yaptığını söyleyebiliriz.

Bir grup “trans çocuk” hakkında cinsiyet disforisi baz alınarak oluşturulan bu yapım LGBT ideolojisinin savunduğu kavramları açık bir şekilde işliyor. Diziye internet ortamındaki pek çok platformdan erişmek de mümkün.