BMW ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Otomobil markası BMW, LGBT topluluğuna desteğini çeşitli reklam kampanyaları ve özel içeriklerle gösteriyor.
BMW ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Alman otomobil firması BMW, LGBT topluluğuna destek veren markalar arasında yer almaktadır. Kurumsal yapısında LGBT çalışanlarını destekleyen bir Onur ağına yer veren şirket, yurt dışı reklam faaliyetlerinde ise LGBT temalı içerikler üretmektedir.

BMW'nun LGBT temalı yurt dışı reklam faaliyetlerinden bir kare

BMW, 2018 yılında yürüttüğü reklam kampanyasında öpüşen çiftlerin görüntülerine yer verilmiştir. İki erkeğin öpüşme sahnesini de içeren görüntüler tüketicilerin tepkisine neden olmuştur. Reklam filminde gey çifte yer verilmesi markanın LGBT görünürlüğünü artırmaya yönelik adımlarından biri olarak yorumlanabilir.

Ayrıca BMW, 2022 yılında Onur ayına özel bir reklam filmi yayınlamıştır. Filmin başlangıcında “BMW Onur haftasını destekliyor mu?” sorusu soruluyor ve çalışanlardan gelen cevap “Evet” oluyor. Hemen ardından gökkuşağı renklerinde tasarlanmış BMW otomobili kadraja giriyor. İçerikte trans, eşcinsel ve karşı giyinen (cross-dressing) insanların yer aldığı reklam filminde, firmanın LGBT desteği sebebiyle kullanıcılardan gelen eleştiriler de yayınlanıyor. Firma, bu eleştirilere kendi kurduğu “BMW Group Pride” ekibini tanıtarak meydan okuyor  [1].

BMW, reklam filminde LGBT desteklediği için gelen eleştirilere yer verip meydan okuduğu kare
BMW, reklam filminde "BMW Group Pride" grubunu tanıttığı kare

Kaynaklar 

[1] https://www.youtube.com/embed/Jceuk-bIVWw